tsitsipas
Στέφανος Τσιτσιπάς | Associated Press

Αποδίδοντας τένις υψηλού επιπέδου, ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε το εμπόδιο του Γάλλου Κουεντάν Αλίς, στην πρεμιέρα των υποχρεώσεών του στο Australian Open. Ο Έλληνας τενίστας επικράτησε με 3-0 στα σετ 6-3, 6-4 7-6(6) μετά από μία ώρα και 50 λεπτά και εξασφάλισε την πρόκριση για τον 2ο γύρο. Ουσιαστικά, το Νο 4 της παγκόσμιας κατάταξης αντιμετώπισε δυσκολία μόνο στο 3ο σετ. Ετσι, ο Tσιτσιπάς προκρίνεται για πέμπτη διαδοχική χρονιά στον 2ο γύρο του Australian Open, ενώ αυτή ήταν η 16η νίκη καριέρας για τον Ελληνα πρωταθλητή στο αυστραλιανό γκραν σλαμ. Στον αντίποδα, ο 26χρονος Γάλλος, Νο 61 στην παγκόσμια κατάταξη, δεν έχει καταφέρει να περάσει ποτέ τον δεύτερο γύρο σε κανένα από τα μεγάλα τουρνουά του παγκόσμιου τένις.

Τα δύο πρώτα σετ κύλησαν χωρίς δυσκολία για τον Τσιτσιπά. Στο 1ο σετ προηγήθηκε με 3-1 και στη συνέχεια έκανε το hold για το 4-1. Ο Αλίς απάντησε παίρνοντας δύο game ακόμη, αλλά νικητής του 1ου σετ αναδείχτηεκ ο Στέφανος Τσιτσιπάς με 6-3. Στο 2ο σετ, ο Τσιτσιπάς έκανε το break στο πέμπτο game για να προηγηθεί με 3-2. Ο Τσιτσιπάς κράτησε το σερβίς του για το 4-2. Ο Άλις κράτησε δύο φορές το σερβίς του και στο δέκατο game ο Έλληνας τενίστας έκλεισε το σετ με 6-4. Στο 3ο σετ, παρά το ιδανικό ξεκίνημα για τον "Tsitsifast" (2-0), o Τσιτσιπάς δεν μπορούσε να περάσει πρώτο σερβίς. Ο Άλις αξιοποίησε την ευκαιρία, για να πάρει τα επόμενα τέσσερα games και να προηγηθεί με 4-2. Ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε για να ακολουθήσει «μάχη». Ο Άλις είχε τέσσερις ευκαιρίες για match point στο δωδέκατο game, αλλά ο Τσιτσιπάς τα έσβησε όλα και έστειλε το σετ στο τάι μπρέικ. Ο Άλις προηγήθηκε με 3-0, όμως ο Τσιτσιπάς με νέα ανατροπή αναδείχτηκε νικητής.

«Νιώθω σαν να είμαι στο σπίτι μου»

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δήλωσε μετά τη νίκη του στην πρεμιέρα: «Είμαι πραγματικά χαρούμενος που κέρδισα. Χαίρομαι που επιστρέφω στην Αυστραλία. Είμαι αφοσιωμένος και μου αρέσει κάθε φορά που επιστρέφω εδώ και βλέπω τα ξαδέρφια μου, νιώθω σαν να είμαι στο σπίτι μου. Χαίρομαι που έχω την υποστήριξη του κόσμου. Ελπίζω να είμαι στη Μελβούρνη και του χρόνου και η Ελλάδα να φτάσει στην κατάκτηση του τίτλου».

Αναφορικά στο 3ο σετ, όταν έγινε «μάχη» με τον Αλίς, ο Τσιτσιπάς εξήγησε: «Έπαιξε πολύ καλό τένις, στο τρίτο σετ έχασα τον ρυθμό μου, έπρεπε να βρω τρόπο να βγω από τη δύσκολη κατάσταση. Δεν ήθελα να το βάλω κάτω. Παρότι αντιμετώπισα δύσκολες συνθήκες είχα την υποστήριξη του κόσμου και επέστρεψα».

Australian Open: Με Χιτζικάτα στον 2ο γύρο

Οσον αφορά τον αντίπαλο του Στέφανου Τσιτσιπά στον 2o γύρο του Australian Open, αυτός θα είναι ο Ρίνκι Χιτζικάτα που με ανατροπή απέκλεισε τον Γερμανό Γιάνικ Χάνφμαν. Ουσιαστικά, ο Χιτζικάτα θα παίζει μπροστά στο κοινό του, καθώς έχει γεννηθεί στο Σίδνεϊ από Ιάπωνες γονείς. Ο Χιτζικάτα βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τον Χάνφαν, αλλά ο 21χρονος και Νο169 στην παγκόσμια κατάταξη επέστρεψε, με τεράστια ψυχικά αποθέματα, και επικράτησε με 3-2 (4-6, 4-6, 6-3, 7-6, 6-3), μετά από 4 ώρες και 25 λεπτά αγώνα. Αν και ο Χάνφμαν είχε 21 άσους και 63 winners, τα 50 λάθη του στοίχισαν την πρόκριση στη φάση των «64».