tsitsipas
Στέφανος Τσιτσιπάς | Ap Photos

Ακάθεκτος συνεχίζει την πορεία του στο Australian Open ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο Ελληνας τενίστας υπερκέρασε με χαρακτηριστική ευκολία το εμπόδιο του Τάλον Γκρίκσπουρ επικρατώντας με 3-0 (6-2, 7-6 (5), 6-3) σετ σε 2 ώρες και 6 λεπτά. Στη φάση των «16» την Κυριακή θα αντιμετωπίσει τον Γιάνικ Σίνερ δίχως να έχει χάσει σετ στο τουρνουά! Νωρίτερα ο Ιταλός έκανε εντυπωσιακή ανατροπή κόντρα στον Μάρτον Φούκσοβιτς, επικρατώντας με 3-2 σετ (4-6, 4-6, 1-6, 2-6, 0-6).

Ο Τσιτσιπάς έκανε υποδειγματικό ματς, παρά τις στιγμές που ο Ολλανδός άσκησε πίεση και το έκλεισε με 7 άσους (6 ο αντίπαλός του), 81% κερδισμένους πόντους σε πρώτο σερβίς (66%), 32 winners (26) και 26 αβίαστα λάθη (37). Ετσι συνεχίζει απτόητος μέσα στο 2023 καθώς αγνοεί την ήττα τόσο στο απλό (7-0) όσο και στο διπλό (3-0).