olympiakos
Ολυμπιακός | Eurokinissi

Ένα εκρηκτικό δεύτερο δεκάλεπτο με ενορχηστρωτή τον Σακίελ ΜακΚίσικ, ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό, προκειμένου να κόψει τη... φόρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο κατάμεστο ΣΕΦ και να παραμείνει στην κορυφή της κατάταξης στη Euroleague, «αγκαλιά» πλέον μόνο με την Ρεάλ Μαδρίτης. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν πιο εύκολα απ` ό,τι δείχνει το τελικό 95-89 των Ισραηλινών, για την 21η αγωνιστική, διευρύνοντας σε 14-7 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στη δέκατη ήττα τους, με την οποία θέτουν σε κίνδυνο τη θέση τους στην οκτάδα.

Ο ΜακΚίσικ σημείωσε τους 10 από τους 13 πόντους του στην κομβική για την εξέλιξη του ματς δεύτερη περίοδο (ο Ολυμπιακός έτρεξε επιμέρους σκορ 27-11), ο Τόμας Γουόκαπ έδωσε ρεσιτάλ άμυνας και δημιουργίας με 12 ασίστ (career high), ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν ο γνωστός εκτελεστής με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ και οι «ερυθρόλευκοι» δεν αγχώθηκαν από την απουσία του Κώστα Σλούκα, που αποχώρησε περίπου τρία λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου με πρόβλημα στη μέση (μετά από σύγκρουση με τον Τζάρελ Μάρτιν) και δεν επέστρεψε στο παρκέ. /taxonomy/term/405

Από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, που προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του «διπλού» όταν μείωσε σε 73-69 στο 33΄, αλλά γρήγορα παραδόθηκε στην «ερυθρόλευκη» άμυνα, ξεχώρισε ο Ρόμαν Σόρκιν με 23 πόντους (career high).

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 51-36, 71-64, 95-89