panetolikos
Eurokinissi

Τεράστια νίκη, δεύτερη στην τελευταία επτάδα αγώνων που έχει δώσει στο πρωτάθλημα, πέτυχε ο Παναιτωλικός στο Πανθεσσαλικό επί του Βόλου και, μάλιστα, με ανατροπή (3-2) στο εναρκτήριο παιχνίδι της 20ής αγωνιστικής της Superleague, η οποία, όπως και η προηγούμενη, είναι αφιερωμένη στη μνήμη του Aλκη Καμπανού.

Για 30 λεπτά οι Βολιώτες έδειχναν ότι είχαν το πάνω χέρι στο ματς. Προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ με τον Τσιρίνος, έχασαν δύο καλές ευκαιρίες για το 2-0, αλλά μετά το 30' έχασαν τη συνοχή τους.

Ο Παναιτωλικός ανέβασε την απόδοσή του, ισοφάρισε με τον Σενγκέλια στο 39', ευτύχησε να μείνει «ζωντανός» στην φάση του 62΄ (σ.σ.: ο Στεργιάκης απόκρουσε το πέναλτι του Μπαριέντος) και μέσα σε έξι λεπτά μετέτρεψε το 1-1 σε 3-1 με τα γκολ των Ζοάο Πέδρο (68' πεν.) και Μαλή (73'). Ο Βόλος μείωσε με τον Νικολα σε 2-3 στο  90+6'.

Αυτή ηταν η 7η ήττα για το συγκρότημα της Μαγνησίας στα τελευταία 9 ματς, με μοναδική του νίκη αυτή επί του Ιωνικού στη Νίκαια, με το πέναλτι του Οζέγκοβιτς στις καθυστερήσεις.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Λούνα (82΄ Σι), Μπαριέντος, Μεταξάς (13΄ Γκάτζι), Πιρές (74΄ Μεθκίδα), Ντέλετιτς (74΄ Κούτσιας), Τσιρίνος (82΄ Καρτάλης), Οζέγκοβιτς

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Στεργιάκης, Λιάβας, Μαλής, Λάρσον (46΄ Χατζηθεοδωρίδης), Μάρτενσον, Χουχούμης, Ντίας, Μόρσεϊ (90΄ Τσιγγάρας), Κολοβός (79΄ Ντουάρτε), Σενγκέλια (85΄ Ξενιτίδης), Πέδρο (85΄ Μπουζούκης)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-0

Ματσάρα έγινε στους «Ζωσιμάδες» ανάμεσα στον ΠΑΣ Γιάννινα και τον Ατρόμητο, με τις ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ένατη θέση τον ΟΦΗ, που παίζει αύριο με τον Ολυμπιακό, ενώ η ομάδα των δυτικών προαστίων είναι έβδομη και στο -4 από την έκτη θέση που κατέχει ο Βόλος κι απέτυχε να τον πλησιάσει ακόμα περισσότερο.

Στο 32' στη σέντρα του Πήλιου ο Παμλίδης πήρε την κεφαλιά, έδιωξε ο Χατζησαΐας, ο παίκτης του ΠΑΣ έκανε νέα κεφαλιά και ο Μπάλαν με προβολή έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννιώτη. Εκτοτε μεγάλες φάσεις δεν δημιουργήθηκαν, παρά τον καλό ρυθμό που είχε το παιχνίδι. Στο 77ο λεπτό ο Τζοβάρας γύρισε το σώμα του κι εκτέλεσε τον Τσιντώτα με το αριστερό ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Οι Ηπειρώτες έχασαν τεράστια ευκαιρία για τη νίκη όταν ο Τζίμας κέρδισε πέναλτι από τον Χατζηισαΐα! Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νίνης (90+2') αλλά ο Γιαννιώτης μάντεψε την επιλογή του, έπεσε σωστά στην αριστερή γωνία του κι απέκρουσε με την μπάλα να χτυπά εν συνεχεία στο δοκάρι και το 1-1 να μένει ως το τέλος.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Καραχάλιος, Μπακαδήμας, Πήλιος, Παντελάκης, Ριένστρα (83΄ Νίνης), Τζίνο (63΄ Λιάσος), Μορέιρα, Παμλίδης (72΄ Τζίμας), Μπάλαν.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Στρούγγης, Αθανασίου, Έρλινγκμαρκ (58΄ Οικονομίδης), Γκονζάλεθ, Φριντζόνσον (58΄ Κουέν), Ροτάριου (66΄ Τζοβάρας), Ρομπάιγ, Κιάρτανσον (58΄ Τζαβίδας).