olympiakos
Ολυμπιακός | Eurokinissi

Ο Ολυμπιακός λύγισε τον ψυχωμένο ΟΦΗ και μείωσε ακόμα περισσότερο την απόσταση από την κορυφή επικρατώντας με 2-1 των Κρητικών στο Καραϊσκάκη στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Την επόμενη Κυριακή η ομάδα του Μίτσελ παίζει στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ.

Ο ανεβασμένος ΟΦΗ, που είχε να ηττηθεί από τις 22 Δεκεμβρίου και την 14η αγωνιστική, έβαλε δύσκολα στους Πειραιώτες και προηγήθηκε με τον Ντίκο στο 19ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Μπακαμπού πέντε λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός, έχασε σωρεία ευκαιριών με κύριο εκφραστή τους τον Μπιέλ, όμως τελικά βρήκε γκολ λύτρωσης από τον Ελ Αραμπί στο 76', έχοντας μπει στο ματς δευτερόλεπτα νωρίτερα στη θέση του έτερου σκόρερ Μπακαμπού (σ.σ.: 9 γκολ).

Οι δύο τερματοφύλακες ήταν συγκλονιστικοί, με τον Μανδά να κρατά όρθιο τον ΟΦΗ σε τουλάχιστον 3 φάσεις και στο οριζόντιο του Χουάνγκ (67'), ενώ ο Πασχαλάκης έσωσε δύο σίγουρα γκολ, στο 82' σε πλασέ τετ α τετ του Γκρόνινγκ και στο 90' στο σουτ του Μπάκιτς, κρατώντας την αγχωτική και συνάμα υπερπολύτιμη νίκη για την ομάδα του.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ Γκονζάλεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος (85’ Σισέ), Ρέτσος, Ρέαμπτσιουκ (74’ Ραμόν), Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ, Μπιέλ, Γκάρι Ροντρίγκες (65’ Μασούρας), Χάμες Ροντρίγκες (85’ Σαμασέκου), Μπακαμπού (75’ Ελ Αραμπί).

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Διαμαντής, Πασαλίδης, Βούρος, Θοράρινσον (82’ Τσιλιανίδης), Λάρσον, Ντιουσέ (82’ Μοσκέρα), Περέα, Τοράλ (71’ Μπάκιτς), Ντίκο (71 Μπαλογιάννης), Τζου (55’ Γκρόνινγκ).