AEK - Lebadeiakos
ΑΕΚ - Λεβαδειακός | Eurokinissi

Η ΑΕΚ από τη στιγμή που μετακόμισε και πάλι στη Νέα Φιλαδέλφεια και την «OPAP Arena» φαντάζει ανίκητη, γεγονός που απέδειξε και στο σημερινό αγώνα απέναντι στον Λεβαδειακό για τη 22η αγωνιστική της Super League. Η ψυχολογία της «Ένωσης» βρισκόταν ούτως ή άλλως στα ύψη μετά και την επικράτηση απέναντι στον Ολυμπιακό με 3-0 για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, σκορ που επανέλαβε και σήμερα απέναντι στον προτελευταίο Λεβαδειακό. Ο αγώνας δεν ξεκίνησε και τόσο θετικά για την ΑΕΚ, καθώς αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο α' ημίχρονο, αλλά τα γκολ του Γκαρσία στο 37ο λεπτό και του Άμραμπατ με πέναλτι στο 45+3ο λεπτό κατάφερε να τη «λύσουν». Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε και έβαλε ο Φαν Βέερτ στο 84ο λέπτο, με την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα να παραμένει στο -1 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, έχοντας και έναν αγώνα λιγότερο.

«Πάγωσε» ο ΠΑΟΚ στις καθυστερήσεις με τον Αστέρα

Ο ΠΑΟΚ, από την άλλη,  είχε μία σίγουρα νίκη στα «πόδια» του καθώς μέχρι και το 82ο λεπτό είχε σφραγίσει τυπικά τη νίκη του απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Ωστόσο, η πυγμή που έδειξαν οι Αρκάδες στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν αρκετή για να τους χαρίσουν την ισοπαλία, με γκολ που σημείωσαν στο 94ο λεπτό με τον Ατιένθα.

Σαρωτικό πέρασμα του ΟΦΗ στη Λαμία

Νωρίτερα, σήμερα, στην αναμέτρηση που έγινε μεταξύ της Λαμίας και του ΟΦΗ, η κρητική ομάδα παρουσίασε ένα πρόσωπο σαρωτικό παίρνοντας μία πολύ άνετη νίκη απέναντι στην ομάδα της Φθιώτιδας στο «Αθανάσιος Διάκος». Τα γκολ για τον ΟΦΗ, που επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα, σημείωσαν οι Τοράλ, Μπάκιτς, Ντιουσέ και Λουίζ Φελίπε, ενώ ο Τσιλούλης το γκολ της Λαμίας στο φινάλε.