osfp-pao
ΟΣΦΠ-ΠΑΟ | Eurokinissi

Ισόπαλο έληξε το «αιώνιο» ντέρμπι της Super League ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» δίχως να σημειώσει γκολ καμία από τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός σκόραρε στο 89', αλλά ο διαιτητής με τη βοήθεια του VAR υπέδειξε offside. Ακολούθησαν νεύρα από την πλευρά του Ολυμπιακού με τον διαιτητή να δείχνει κίτρινη κάρτα ακόμα και στον... Βαγγέλη Μαρινάκη. Μοιραίος παίχτης αναδείχτηκε ο Κανός, καθώς έχασε τις περισσότερες ευκαιρίες για την ομάδα του Ολυμπιακού.

Στο 89’, αφού πρώτα πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους γηπεδούχους, ακυρώθηκε μέσω του VAR το γκολ που πέτυχε ο Βρουσάι, καθώς στην εκκίνηση της φάσης ο Ελ-Αραμπί, ήρθε στη φάση όντας ακάλυπτος, με τον διαιτητή να κρίνει πως επηρέασε τη φάση. Στις καθυστερήσεις ο Πινέιρο απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη τον Παπασταθόπουλο, ο οποίος έκανε χέρι και το ντέρμπι έληξε στο «μηδέν» και για τις δύο ομάδες. Nωρίτερα, ο διαιτητής έβγαλε κίτρινη κάρτα σε Κώστα Καραπαπά και Βαγγέλη Μαρινάκη, καθώς αντέδρασαν έντονα για την ακύρωση του γκολ, φτάνοντας μέχρι την τελική γραμμή προκειμένου να μιλήσουν στον διαιτητή.

Διαιτητής: Ζοάο Πινέιρο (Πορτογαλία)
Κίτρινες: Χουάνγκ Ιν-μπεόμ, Παπασταθόπουλος, Βτουσάι - Μπρινιόλι, Ρουμπέν, Πούχατς
Αποβολές: 90’+9’ Παπασταθόπουλος (2η κίτρινη)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ Γκονζάλεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ (81’ Ραμόν), Εμβιλά, Χουάνγκ Ιν-μπεόμ, Μπιέλ (68’ Μασούρας), Φορτούνης (81’ Βαλμπουενά), Κανός (88’ Βρουσάι), Μπακαμπού (68’ Ελ-Αραμπί).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (61’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ (73’ λ.τρ. Πούχατς), Ρουμπέν, Κουρμπέλης (73’ λ.τρ. Τσέριν), Παλάσιος, Μπερνάρ (87’ Τσόκαϊ), Μαντσίνι, Ιωαννίδης (60’ Σπόραρ).

ΠΑΣ Γιάννινα – ΠΑΟΚ 0-0

Μία εβδομάδα μετά τη νίκη επί της ΑΕΚ που τον έβαλε ξανά στη μάχη του τίτλου, ο ΠΑΟΚ έχασε δύο υπερπολύτιμους βαθμούς στους Ζωσιμάδες μένοντας στο 0-0 με τον ΠΑΣ Γιάννινα, έχοντας μεγάλες ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά και δοκάρι με τον Μπίσεσβαρ στις καθυστερήσεις.

ΠΑΣ Γιάννινα: Tσιντώτας, Σόρια, Πήλιος, Εραμούσπε, Μπακαδήμας, Καραχάλιος (33′ Λιάσος), Τζίνο, Λώλης (58′ Ροσέρο, 80′ Φοφανά), Ριένστρα, Μορέιρα, Μπάλαν.

ΠΑΟΚ: Z. Zίβκοβιτς, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο, Φιλίπε Σοάρες (46′ Σβαμπ), Νάρεϊ (68′ Α. Ζίβκοβιτς), Τάισον (85′ Μπίσεσβαρ), Κωνσταντέλιας, Μπράντον Τόμας (85′ Τζίμας).

ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης 2-0

Η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Αστέρα Τρίπολης με τη νίκη να είναι υποχρεωτική μετά την ήττα στην Τούμπα και οι Αραούχο και Γκατσίνοβιτς βρήκαν δίχτυα για το 2-0, σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι Αρκάδες έπαιζαν με 10 παίκτες από το 4ο λεπτό λόγω αποβολής του Γκαρντάφσκι ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν στο φινάλε του πρώτου μέρους τον Λιβάι Γκαρσία που ένιωσε ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Γιόνσον, Άμραμπατ (68′ Ελίασον), Γκατσίνοβιτς, Πινέδα (78′ Μάνταλος), Αραούχο (78′ Γαλανόπουλος), Λιβάι Γκαρσία (45′ Τσούμπερ).

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Πίτσου, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Μουνάφο, Αλάγκμπε (79′ Τασουλής), Γκαρντάφσκι, Τιλίκα (79′ Ιγκλέσιας), Ζουγλής (79′ Μπαρτόλο), Μπαράλες (46′ Κωστέας, 90′ Ριέρα).