armani - olympiakos
Αρμάνι Μιλάνο - Ολυμπιακός | Eurokinissi
  • Α-
  • Α+

Με ήττα «έκλεισε» την 26η εβδομάδα της Euroleague ο Ολυμπιακός, καθώς δεν κατάφερε να επικρατήσει της Αρμάνι Μιλάνο (83-62), γεγονός που έχει ως αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω από τη Ρεάλ Μαδρίτης στον βαθμολογικό πίνακα. Οι «Ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν, παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν στην επίθεση, να κρατήσουν την ομάδα του Μιλάνου στους 20 πόντους, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με 20-17. Στη β' περίοδο, οι αναλογίες δεν άλλαξαν και τόσο για τις δύο ομάδες, με τους Πειραιώτες να παίζουν καλή άμυνα, αλλά και να βρίσκουν τα σουτ που ήθελαν, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα να κλείσουν το ημίχρονο και τη διαφορά στους τρεις πόντους και ειδικότερα στο 35-32. Το ματς ξέφυγε αρκετά από τον έλεγχο του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο, όπου η Αρμάνι κατάφερε να «λυθεί» περισσότερο και να πάρει προβάδισμα ασφαλείας με 61-46. Παρά τις προσπάθειες του Ολυμπιακού στην τέταρτη περίδο, ο αγώνας έκλεισε στο +21 για την Αρμάνι με 83-62.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 35-32, 61-46, 83-62

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέβις 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές), Λουγουαγού-Καμπαρό 9 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Μήτρου-Λονγκ 3 (1), Τονούτ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μέλι 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπάρον 18 (2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Νέιπιερ 9 (1/7 τρίποντα), Ρίτσι 8 (2), Χάινς 6 (3/4 δίποντα), Φόγκτμαν 5

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάναν 2 (1/5 σουτ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2), Φαλ 4 (1 ασίστ, 4 λάθη), Σλούκας 8 (2/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βεζένκοβ 10 (1/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 8 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Μπόλομποϊ, Πίτερς 5 (1), Μπλακ 6, ΜακΚίσικ 5 (1/4 τρίποντα)