AEK - Panathinaikos
ΑΕΚ - Παναθηναϊκός | Eurokinissi

Με το αθηναϊκό ντέρμπι μεταξύ της ΑΕΚ και του Παναθηναϊκού έκλεισε η πρώτη ημέρα των play offs της Super League, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό, καθώς ήρθαν ισόπαλες (0-0). Ο αγώνας είχε από την αρχή αρκετή ένταση, ειδικά στα τελευταία λεπτά και μάλιστα ο Παναθηναϊκός αναγκάστηκε να τελειώσει το παιχνίδι με 10 παίκτες. Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Παναθηναϊκός παρέμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή με +2 από την ΑΕΚ, ωστόσο οι κερδισμένοι της πρεμιέρας ήταν ο Ολυμπιακός και ο ΠΑΟΚ που πλησίασαν ακόμη περισσότερο με τις νίκες στον Βόλο και το Βικελίδης.

Η «Ένωση» πίεζε εξαρχής στην αναμέτρηση εκμεταλλευόμενη την «καυτή έδρα» της, την OPAP Arena χωρίς να καταφέρει, όμως, να σημειώσει κάποια ευκαιρία πέρα από το τετ-α-τετ του Ρότα στο 43ο λεπτό. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία ανακοίνωση των «Πρασίνων» για τη διαιτησία της αναμέτρησης, κατηγορώντας την ότι αλλοιώνει τα play offs, υποστηρίζοντας πως ο Μαυροβούνιος διαιτητής έπρεπε να έχει αποβάλλει τον Αμπραμπατ, δύο φορές στο α' 45λεπτο.

Ο Παναθηναϊκός πίεσε περισσότερο στο δεύτερο μέρος χάνοντας μία... διπλή ευκαιρία, ενώ η ΑΕΚ έδωσε την απάντησή της με τον Γιόνσον, φτάνοντας κοντά στο τέρμα. Ο αγώνας έκλεισε στο 0-0, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο διαιτητής αρχικά υπέδειξε πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ, αλλά στη συνέχεια με υπόδειξη του VAR διόρθωσε και υπέδειξε επιθετικό φάουλ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αμραμπατ, Αραούχο, Κόντης, Κουρμπέλης, Ρούμπεν

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα / 4-4-2): Αθανασιάδης, Ρότα (70’ Σιντιμπέ), Μακουντί (81’ Τζαβέλλας), Μήτογλου, Χατζισαφί, Αμπραμπατ (46’ Τσούμπερ), Σιμάνσκι, Γιόσον (70’ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (70’ Ελίασον), Πινέδα, Αραούχο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Τσέριν (65’ Μπερνάρ), Πέρεθ, Κουρμπέλης (88’ Τσόκαϊ), Παλάσιος, Ιωαννίδης (80’ Βέρμπιτς), Μαντσίνι (65’ Κλέινχεϊσλερ).