ethniki ellados
Εθνική Ελλάδος | Euroleague

Η Εθνική Ελλάδας έκανε το πολυαναμενόμενο ντεμπούτο της στην OPAP Arena, όπου και αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι τη Λιθουανία, καθώς έχει ρεπό από τις αγωνιστικές υποχρεώσεις από τα προκριματικά του Euro 2024. Παρόλο που ήταν καλύτερη απέναντι στην ομάδα της Βαλτικής και είδε να χάνει -με τραυματισμό- από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον πολύτιμο αριστερό της μπακ, Κώστα Τσιμίκα, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Ωστόσο, το επιθετικό της πρόσωπο ανέδειξε τις αρετές της και τις αλλαγές στο παιχνίδι της.

Στο φιλικό τεστ με αντίπαλο τη Λιθουανία παρά τις αρκετές χαμένες της ευκαιρίες έμεινε στο 0-0 με την αντίπαλό της. Αποθεώθηκαν από τον κόσμο οι διεθνείς μας που δημιούργησε ωραία ατμόσφαιρα στο γήπεδο. Η Εθνική άρχισε να πιέζει ήδη από την αρχή της αναμέτρησης με τον Παυλίδη να βρίσκεται ενώπιον του τερματοφύλακα της Λιθουανίας, αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει την ευκαιρία της σε γκολ. Στο 45ο λεπτό είχε νέα και τεράστια επέμβαση ο Ζούμπας στην κεφαλιά του Μαυροπάνου και κάπως έτσι έκλεισε το πρώτο μέρος. Μία ακόμα μεγάλη φάση.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και πολύ στο δεύτερο μέρος, αφού Φορτούνης και Μπακασέτας έβαλαν στο ξεκίνημα του ημιχρόνου δύσκολα στον Ζούμπας που και πάλι όμως κράτησε το μηδέν. Στο 54' είχε κεφαλιά έξω ο Χατζηδιάκος. Η Λιθουανία έβγαλε μετά μία αντίδραση με 2 φάσεις και μία επέμβαση του Βλαχοδήμου στον Αρμάλας. Η αναμέτρηση έληξε με την Εθνική να προσπαθεί να πετύχει γκολ και τη Λιθουανία να κλείνεται στην περιοχή της και να διώχνει όπως, όπως την μπάλα και να «καθαρίζει» την αναμέτρηση.

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογιέτ): Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας (22' λ.τρ. Γιαννούλης), Σιώπης, Μάνταλος, Μπακασέτας (69' Κωνσταντέλιας), Μασούρας (81' Παπανικολάου), Φορτούνης (80' Λημνιός), Παυλίδης (69' Γιακουμάκης)

Λιθουανία (Εντγκάρας Γιανκάουσκας): Ζούμπας, Λασίτσκας, Καζουκόλοβας, Γκιρντβάινις (46' Αρμάλας), Μπενέτα (46' Μπαραβίκας), Ρομανόφσκι (56' Σιργκέντας), Σλίβκα (78' Σίμκους), Γκινέιτις, Νοβίκοβας, Τσέρνιχ (61' Ούπστας), Παουλάουσκας (46' Λαουκζέμις).

Διαιτητής: Λαρντό (Βέλγιο).
Βοηθοί: Λεμέρ (Βέλγιο), Κλάες (Βέλγιο).
4ος: Ευαγγέλου (Αθηνών).