aek - olympiakos
ΑΕΚ - Ολυμπιακός | Eurokinissi
  • Α-
  • Α+

Η φετινή πορεία του Ολυμπιακού τόσο στη Basket League, όσο και στη Euroleague, χαρακτηρίζεται ως εντυπωσιακή. Οι «Ερυθρόλευκοι» οι οποίοι φαντάζουν ανίκητοι στη φετινή χρονιά κατάφεραν να νικήσουν εκτός έδρας και την ΑΕΚ (85-78) και έκαναν το 22-0 στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Η Ένωση με την ήττα στο ντέρμπι βρέθηκε στην 6η θέση και θα αντιμετωπίσει το Περιστέρι με μειονέκτημα έδρας. Πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού ήταν ο Σάσα Βεζένκοβ με 20 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Μουσταφά Φαλ με 12 πόντους, ενώ για την ΑΕΚ ο Μπράιντον Λεμάρ είχε 17 πόντους, ο Ακίλ Μίτσελ 14 και ο Αϊζάια Μάιλς 11.

Τη διαφορά στην αναμέτρηση, πέρα από τον εξαιρετικό για ακόμη ένα παιχνίδι Βεζένκοφ, έκανε ο Μουσταφά Φαλ, ο οποίος όταν έμεινε στον πάγκο η ΑΕΚ, με αλλαγές στην πεντάδα, έσφιξε την άμυνα της, τουλάχιστον κοντά στο καλάθι και ισοφάρισε το ματς. Η 2η περίοδος ήταν όπως η πρώτη. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε φουριόζος, βρήκε πόντους από τους ΜακΚίσικ και Μπλακ και αποσπάστηκε με επτά πόντους (29-22). Η ΑΕΚ άργησε, αλλά αντέδρασε ξανά. Βοήθησε η άνοδος του Μίτσελ, αλλά και προσωπικές ενέργειες από τους Μάιλς και τους Κόνιαρη, Ξανθόπουλο.

Παρόλο που η ΑΕΚ έκανε τα πάντα, για να γυρίσει τον αγώνα στη β' περίοδο, μέχρι το φινάλε το μομέντουμ του αγώνα δεν άλλαξε, καθώς ο Ολυμπιακός έβρισκε πόντους, μεταξύ άλλων και από τη γραμμή των βολών, ενώ η ΑΕΚ αστόχησε σε κρίσιμες επιθέσεις που ίσως άλλαζαν την αφήγηση.