AEK
ΑΕΚ - Ολυμπιακός | Eurokinissi
  • Α-
  • Α+

Παρόλο που η ΑΕΚ δέχθηκε από πολύ νωρίς πίεση από τον Ολυμπιακό, ο οποίος και κυνηγούσε το εις βάρος του 3-0 του πρώτου ημιτελικού του Novibet Κυπέλλου Ελλάδας, κατάφερε να κρατήσει την ψυχραιμία της και να προκριθεί στον τελικό του θεσμού, όπου και λογικά θε τεθεί αντιμέτωπη με τον ΠΑΟΚ. Ο αγώνας έληξε 2-1 σε βάρος της ΑΕΚ, όμως το 3-0 που είχε από τον πρώτο ημιτελικό στάθηκε αρκετό για να προκριθεί στον τελικό του Κυπέλλου. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε υπέρ της ΑΕΚ σε 4-2 ενώ το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό με τον Ολυμπιακό να πιέζει από τα πρώτα λεπτά.

Τα σουτ από πλευράς Ολυμπιακού πήγαιναν και έρχονταν, όμως, δεν κατάφεραν να βρουν στόχο. Ολα άλλαξαν, όμως, στο 27ο λεπτό όταν και οι «Ερυθρόλευκοι» πέτυχαν το πρώτο τους γκολ με τον Βαλμπουενά, ο οποίος μετά και τη σέντρα του Μπακαμπού έπιασε την κεφαλιά και κατάφερε να βρει δίχτυα, χτίζοντας έτσι ένα «μομέντουμ» για τον Ολυμπιακό. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους Πειραιώτες να πιέζουν διαρκώς, και την ΑΕΚ όποτε βρίσκει τους χώρους στην άμυνα του Ολυμπιακού να εξαπολύει σουτ.

Η ΑΕΚ κατάφερε να βρει εστία με την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου με τον «κακό δαίμονα» του Ολυμπιακού, που εμφανίστηκε και στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό για τα play off της Super League, και πιο συγκεκριμένα με αυτογκόλ. Ο Λιβάι Γκαρσία έκανε το σουτ στο 52ο λεπτό, η μπάλα κόντραρε στον αμυντικό του Ολυμπιακού, τον Μπα και ξεγέλασε τον Πασχαλάκη για το 1-1. Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, ο Ολυμπιακός βρήκε εκ νέου εστία με γκολ του Χουάνγκ, ο οποίος με μακρινό σουτ κατάφερε να βάλει γκολ, κάνοντας το σκορ 2-1.

Ο αγώνας τελείωσε με το προαναφερθέν σκορ παρά το ακυρωθέν γκολ του Ελβετού επιθετικού της ΑΕΚ, του Τσούμπερ και έτσι η «Ένωση» κατάφερε να εξασφαλίσει το «χρυσό εισιτήριο» για τον τελικό του Novibet Κυπέλλου Ελλάδας. Αυτό που αξίζει να αναφερθεί είναι ότι για αύριο, Μεγάλη Πέμπτη, είναι προγραμματισμένη και η ρεβάνς του ημιτελικού μεταξύ του ΠΑΟΚ με τη Λαμία.