panathinaikos-paok
Παναθηναϊκός | Eurokinissi

Ο Παναθηναϊκός με μία σπουδαία εμφάνισή του στη Θεσσαλονίκη και απέναντι στον ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη -με ανατροπή στο 91ο λεπτό- παραμένοντας προς το παρόν πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα της Super League, καθώς έχει έναν αγώνα περισσότερο από την ΑΕΚ που παίζει αυτήν την ώρα με τον Ολυμπιακό. Αξιο αναφοράς σχετικά με τον αγώνα είναι ότι πραγματοποιήθηκε για την πέμπτη αγωνιστική των play off και ο Παναθηναϊκός με αυτή του τη νίκη έχει 72 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΟΚ παρέμεινε στους 60 βαθμούς.

Τα γκολ για τους «Πράσινους» έβαλε στο πρώτο ημίχρονο ο Βραζιλιάνος Μπερνάρ με σουτ εντός της περιοχής, ενώ το δεύτερο τέρμα σημείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 91ο λεπτό ο Φώτης Ιωαννίδης. Ο ΠΑΟΚ, παρόλο που ισοφάρισε το «τριφύλλι» στο 85ο λεπτό, δεν κατάφερε να πάρει την ισοπαλία στα 8 λεπτά καθυστερήσεων, τα οποία και έφτασαν τελικά τα 12 λεπτά. Ο αγώνας είχε από νωρίς ρυθμό, καθώς και οι δύο ομάδες «καίγονταν» για τη νίκη, με τη καθεμία να έχει τους δικούς της σκοπούς.

Σέντρα του Χουάνκαρ, η μπάλα βρήκε στον Σποραρ και στρώθηκε στον Μπερνάρ, ο οποίος με ωραίο πλασέ την έστειλε στα δίχτυα του Κοτάρσκι. Ετσι έγινε το 0-1 και στο 43′ θα μπορούσε να γίνει το 1-1 αλλά η μπάλα πήγε στο δοκάρι μετά το σουτ του Αουγκούστο που βρήκε χώρο και το επιχείρησε αλλά στάθηκε άτυχος. Ο Παναθηναϊκός, επομένως, πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα και με το ξεκίνημα του β’ μέρους, στο 48′, προσπάθησε να απειλήσει με το πλασέ του Σπόραρ που καθάρισε ο Κοτάρσκι, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί στη συνέχεια να ανεβάσει την απόδοσή του και να πιέσει, χωρίς όμως τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου είχε ένταση στο παιχνίδι της αλλά δεν είχε τις μεγάλες φάσεις, μέχρι που ήρθε το 85ο λεπτό, όταν η μπάλα στρώθηκε στον Αουγκούστο και αυτός εκτέλεσε από το ύψος του πέναλτι για το 1-1. Ήταν η στιγμή που όλοι πίστεψαν ότι οι πράσινοι θα αφήσουν δύο βαθμούς, αλλά τελικά ο Αουγκούστο από ωραίος έγινε μοιραίος για τους Θεσσαλονικείς στο 88′ αφού πάτησε τον Ιωαννίδη και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι, με τον Έλληνα φορ να αναλαμβάνει και την εκτέλεση στο 90′ και να γράφει το 1-2, δίνοντας μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Λύρατζης (46′ Βιεϊρίνια), Ίνγκασον, Κάργας, Σοάρες (73′ Ελ Καντουρί), Αουγκούστο, Ντάντας (68′ Σβαμπ), Κωνσταντέλιας (83′ Μπίσεσβαρ), Τάισον, Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (73′ Τόμας).

Παναθηναϊκός: Mπρινιόλι, Σάντσες (58′ Κώτσιρας), Μάγκνουσον, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Τσέριν (81′ Κλεϊνχέισλερ), Κουρμπέλης, Πέρεθ, Παλάσιος (58′ Μαντσίνι), Μπερνάρ (81′ Βέρμπιτς), Σπόραρ (69′ Ιωαννίδης).