panathinaikos
Παναθηναϊκός | Eurokinissi

Ο πρωτοπόρος Παναθηναϊκός αγχώθηκε -κυριολεκτικά- για ένα ημίχρονο, καθώς έβλεπε ότι οι φάσεις που έκανε απέναντι στον Βόλο στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των play-off της Super League δεν μετουσιώνονταν σε γκολ. Υπενθυμίζεται ότι το «τριφύλλι» είχε «κακό ιστορικό» απέναντι στην ομάδα της Μαγνησίας καθώς στον πρώτο  αγώνα μεταξύ τους στην Αθήνα και στη «Λεωφόρο Αλεξάνδρας» είχα έρθει ισόπαλοι «0-0».

Ο διεκδικητής τίτλου, μαζί με την ΑΕΚ η οποία και αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ στο «OPAP Arena», «έσπασε το ρόδι» στην αρχή του β' ημιχρόνου, όταν στο 15ο δευτερόλεπτο του δευτέρου 45λέπτου, π Ρουμπέν έδωσε στον Κώτσιρα ο οποίος έκανε την κάθετη πάσα για τον Μαντσίνι, με τον Αργεντινό να κινείται ανάμεσα στις γραμμές και να γυρίζει παράλληλα προς τον Ιωαννίδη ο οποίος πλάσαρε για το 7ο εφετινό του τέρμα και το 1-0 των «πράσινων».

Στο 48’ το γύρισμα του Παλάσιος βρήκε τον Βέρμπιτς, ο οποίος πλάσαρε με τη μία αλλά εκτός εστίας, ενώ δύο λεπτά αργότερα (50’) ο Άλχο έσωσε την τελευταία στιγμή με το κεφάλι, τη σέντρα προς τον Ιωαννίδη.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να επιτίθενται με πολύ καθαρό σχέδιο και στο 65ο λεπτό έφτασαν σε δεύτερο γκολ. Σε μία επίθεση που ξεκίνησε από τα αριστερά με τη συμμετοχή επτά παικτών και 15 πάσες, η μπάλα κατέληξε στον Μαντσίνι που έβγαλε ακόμη μία σέντρα ακριβείας, αυτή τη φορά προς τον Σπόραρ, ο οποίος με κεφαλιά-ψαράκι έκανε το 2-0 για τον Παναθηναϊκό, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά τη νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Στο 80’ ο Βόλος είχε την πρώτη τελική του στο παιχνίδι με ένα μακρινό σουτ του Καρτάλη που πέρασε λίγο άουτ απ’ την εστία του Μπρινιόλι, ενώ στο 90’ ο Σπόραρ δεν πρόλαβε να «τσιμπήσει» καλά την μπάλα προ του Κότνικ για να κάνει το 3-0.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Άλχο, Σιέλης, Πίρινεν, Λούνα, Τσοκάνης (46’ Μπαριέντος), Μεταξάς (82’ Οικονομόπουλος), Γκάγκι (67’ Σι), Τσιρίνος (67’ Πιρές), Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (74’ Πούχατς), Ρουμπέν, Τσέριν (68’ Τσόκαϊ), Παλάσιος (60’ Μπερνάρ), Βέρμπιτς (69’ Κλεϊνχέισλερ), Μαντσίνι, Ιωαννίδης (60’ Σπόραρ).