aris-olympiakos
Άρης Ολυμπιακός | Eurokinissi

Το «ποδοσφαιρικό φεγγάρι» που διανύει την τελευταία εβδομάδα ο Ολυμπιακός δεν είναι το καλύτερο, καθώς μετά και την ήττα του εντός έδρας από την ΑΕΚ για τη 5η αγωνιστική των play-off της Super League, δεν κατάφερε να ξεπεράσει ούτε το εμπόδιο του Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» όπου και έχασε με 2-1, αφήνοντας πίσω του τρεις πολύτιμους βαθμούς για την κατάκτηση της τρίτης θέσης, η οποία και «παίζεται» με τον ΠΑΟΚ.

Αυτό που αξίζει να αναφερθεί σχετικά με την τρίτη θέση είναι ότι με την κατάκτησή της, η ομάδα θα προκριθεί στο Europa League. Ο αγώνας είχε ρυθμό από νωρίς, με τον Άρη να πιέζει από τα πρώτα λεπτά χωρίς να σημειώνει κάποιο γκολ. Κατά τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου υπήρξε και μία ένταση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων. Το πρώτο γκολ για τους «Κίτρινους» σημειώθηκε στο 37ο λεπτό με τρομερό κόρνερ που εκτέλεσε -από τα δεξιά με το αριστερό πόδι- ο Πάλμα και αιφνιδιάζοντας τον Πασχαλάκη, έκανε το 1-0.

Το 1-0 ήταν έτσι το σκορ του ημιχρόνου, με την εικόνα του αγώνα να μην αλλάζει ούτε στο δεύτερο μέρος. Ο Ολυμπιακός είχε και πάλι την κατοχή, αλλά η ομάδα του Τερζή έμοιαζε πιο επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις και σε στημένες μπάλες.

Το γκολ ήρθε τελικά στο 66ο λεπτό, με τον Μπα να κάνει απίστευτη γκάφα και την μπάλα να περνάει κάτω από τα πόδια του, για να φθάσει στον Νταμπό στο δεύτερο δοκάρι και να πλασάρει αυτός σχεδόν σε κενή εστία για το 2-0 του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός απάντησε πάντως αμέσως, αφού στο 69ο λεπτό ο Μαζικού έκανε χέρι μέσα στην περιοχή του Άρη και το VAR υπέδειξε στον διαιτητή την παράβαση, για να δώσει αυτός το πέναλτι στους Πειραιώτες. Ο Μπακαμπού ευστόχησε από τα 11 “βήματα” και μείωσε σε 2-1.