AEK - PAOK
ΑΕΚ - ΠΑΟΚ | Eurokinissi
  • Α-
  • Α+

«Παράσταση» για έναν μπορεί να χαρακτηριστεί η σημερινή αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ στην «OPAP Arena» για την 6η αγωνιστική των play off της Super League, καθώς η «Ένωση» κέρδισε με το επιβλητικό 4-0 και έπιασε τον Παναθηναϊκό στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ο οποίος και νίκησε τον Βόλο.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυναμικά στην αναμέτρηση και, εκμεταλλευόμενη την κόκκινη κάρτα που πήρε ο Κάργας στο 10ο λεπτό για το σκληρό μαρκάρισμα στον Γιόνσον, βρήκε περισσότερους χώρους στην αντίπαλη περιοχή. Τα γκολ για την ομάδα της ΑΕΚ έβαλαν οι Τσούμπερ, Μοκυκουντί, Λιβάι Γκαρσία και Φερνάντες.

Οι ασπρόμαυροι προσπαθούσαν συνεχώς να χτίσουν το παιχνίδι τους από πίσω και το πρέσινγκ των κιτρινόμαυρων τούς προκαλούσε προβλήματα, με αποτέλεσμα να… παίζουν με τη φωτιά. Και μπορεί στο 16′ να τη γλίτωσαν αφού ο Γιόνσον πλάσαρε άουτ μετά το λάθος του Κοτάρσκι, στο 21ο λεπτό, όμως, το πλήρωσαν: Νέο λάθος του Κοτάρσκι, ο Γιόνσον πάσαρε στον Τσούμπερ και αυτός πλάσαρε σωστά για το 1-0.

Ένα γκολ που ξεσήκωσε την OPAP Arena, η οποία… απογεώθηκε αμέσως μετά, στο 24ο λεπτό, για το 2-0 από τον Μουκουντί μετά το κόρνερ του Χατζισαφί και την κεφαλιά του Γιόνσον στο πρώτο δοκάρι. Προβάδισμα νίκης από νωρίς, δηλαδή, για την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, ο οποίος ήταν ικανοποιημένος από όσα έβλεπε από τους παίκτες του.

Οι κιτρινόμαυροι, μάλιστα, είχαν δύο καλές στιγμές μετά το 70ο λεπτό με Φερνάντες και Τσούμπερ, για να ανεβάσουν αμέσως μετά ρυθμό και… σκορ. Στο 76ο λεπτό ο Φερνάντες στάθηκε άτυχος βλέποντας τη μπάλα να πάει στο δοκάρι μετά το σουτ που επιχείρησε μπαίνοντας από δεξιά, για να έρθει στο επόμενο λεπτό, στο 77ο λεπτό, το 3-0 από το εκπληκτικό σουτ του Λιβάι Γκαρσία με το αριστερό.

Και αφού μπήκε το τρίτο, η ΑΕΚ δεν σταμάτησε εκεί αλλά έβαλε και τέταρτο, στο 86ο λεπτό, με το σουτ του Φερνάντες που βρήκε και σε αντίπαλο (4-0), με την OPAP Arena να παραληρεί και να ζητάει νίκη επί του Παναθηναϊκού την Κυριακή στο ντέρμπι τίτλου της Λεωφόρου!

Συνθέσεις:

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Γιόνσον, Άμραμπατ (69′ Ελίασον), Γκατσίνοβιτς (69′ Φερνάντες), Πινέδα (58′ Μάνταλος), Τσούμπερ (79′ Γαλανόπουλος), Γκαρσία (79′ Φαν Βέερτ).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κετζιόρα, Ίνγκασον (67′ Σάστρε), Κάργας, Ρ. Σοάρες, Σβαμπ, Ντάντας (75′ Φ. Σοάρες), Α. Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί (75′ Ολιβέιρα), Κωνσταντέλιας (75′ Μπίσεσβαρ), Μπράντον.