olympiakos - monako
Ολυμπιακός | Eurokinissi

Ο Ολυμπιακός  παρόλο που αγχώθηκε αρκετά για δύο δεκάλεπτα στον πρώτο ημιτελικό του Final-4 της Euroleague με τη Μονακό, καθώς έβλεπε ότι ό,τι σουτ και αν επιχειρούσε δεν έμπαινε στο καλάθι, κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο των Γάλλων νικώντας με 76-62 και πήρε έτσι την πρόκριση για τον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης που θα γίνει την Κυριακή.

Οι «Ερυθρόλευκοι» μπήκαν αρκετά αγχωμένοι στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τη Μονακό, γεγονός που φάνηκε και στο σκορ αλλά και στα ποσοστά του έξω από τα 6,75 μέτρα. Το «ρόδι» έσπασε ο Αισέια Κάνααν, ο οποίος με τρίποντό του έδωσε τις τρεις πρώτους πόντους στον Ολυμπιακό μετά από 3:30 λεπτά αγώνα. Τα άστοχα σουτ συνεχίστηκαν κατά τη διάρκεια όλου του πρώτου δεκαλέπτου, με το σκορ μεταξύ των δύο ομάδων να διαμορφώνεται στο 14-20.

Το δεύτερο δεκάλεπτο μπήκε ακριβώς όπως το πρώτο, με τον Ολυμπιακό να μη θυμίζει σε τίποτα την εικόνα που εμφάνισε κατά τη διάρκεια της κανονικής περιόδου της Euroleague, όπου και κατέκτησε την πρώτη θέση. Η Μονακό εκμεταλλεύτηκε τα ποσοστά των Πειραιωτών και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με διαφορά 12 πόντων (29-41).

Η τρομερή ανατροπή στο β' ημίχρονο

Τα όσα είπε, ενδεχομένως, ο Γιώργος Μπαρτζώκας στους Ερυθρολεύκους στην ανάπαυλα, φαίνεται πως άναψαν τη σπίθα στους παίκτες του Ολυμπιακού, οι οποίοι και μπήκαν φορτσάτοι στην τρίτη περίοδο. Με ένα επιμέρους σκορ 27-2 ο Ολυμπιακός έκανε μία μαγική ανατροπή απέναντι στη γαλλική ομάδα και πήρε τον προβάδισμα με 56-43.

Η ομάδα του Πειραιά δεν κοίταξε ποτέ πίσω της στην τέταρτη περίοδο και παίζοντας καλή άμυνα δεν άφησε κανένα περιθώριο στους αντιπάλους της να ανατρέψουν τον αγώνα. Η αναμέτρηση τελείωσε με σκορ 76-62 και με τον Ολυμπιακό να περιμένει είτε τη Ρεάλ είτε την Μπαρτσελόνα στον τελικό της Euroleague.

Σκορ: 14-2029-4156-4376-62