ren panathinaikos
Στιγμιότυπο από το ματς Ρεν - Παναθηναϊκός | Eurokinissi/
  • Α-
  • Α+

Μεγάλη ευκαιρία για να πάρει βαθμό ή βαθμούς έχασε ο Παναθηναϊκός στη Γαλλία καθώς ηττήθηκε με 3-1 από τη Ρεν αν και αγωνιζόταν με αριθμητική υπεροχή από το πρώτο ημίχρονο λόγω αποβολής του Μπελοσιάν για τους γηπεδούχους.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με γκολ του Ριντέρ στο 9ο λεπτό μετά από λάθος του Μπρινιόλι. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, ισοφάρισε με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Ιωαννίδης στο 31ο λεπτό. Στην ίδια φάση αποβλήθηκε ο Μπελοσιάν για την ανατροπή του Έλληνα φορ.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός δεν εκμεταλλεύθηκε την αριθμητική του υπεροχή και πλήρωσε αδράνειες και αμυντικές ολιγωρίες. Στο 65' η Ρεν έφυγε στην κόντρα και πέτυχε το 2-1 με τον Σαλάχ.

Το τελικό 3-1 σημείωσε με πέναλτι ο Μπλας στο 67ο λεπτό.

Πλέον οι «πράσινοι» χρειάζονται οπωσδήποτε νίκη στην Ισπανία απέναντι στη Βιγιαρεάλ για να μείνουν ζωντανοί στην υπόθεση πρόκριση στο Europa League.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Βιγιαρεάλ νίκησε στο ουδέτερο της Κύπρου τη Μακάμπι Χάιφα με 2-1.