Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε και στο Λαύριο την εξαιρετική περίοδο φόρμας που διανύει, διευρύνοντας σε 4-0 το εφετινό αήττητο του σε Ελλάδα και Ευρώπη. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν με 108-72 την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, για την 2η αγωνιστική της Α1 Ανδρών / Basket League, γράφοντας το «δύο στα δύο» στο πρωτάθλημα και σημειώνοντας ρεκόρ παραγωγικότητας σε ένα δεκάλεπτο, το τρίτο (39-13). Στον αντίποδα, το Λαύριο υπέστη την πρώτη ήττα του.

Είχε την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, βρέθηκε λίγο πριν το φινάλε με την πλάτη στον τοίχο, το Περιστέρι, εν τέλει, κατάφερε να φύγει αλώβητο σήμερα από το Ιβανώφειο, απέναντι στον Ηρακλή. Κέρδισε, για τη 2η αγωνιστική της Basket League, τον «Γηραιό» με 79-76 και κατέκτησε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα μετά την εντός έδρας ήττα του στην πρεμιέρα από τον Προμηθέα. Πρώτη ήττα ήταν για τους Θεσσαλονικείς στην Α1, καθώς στην πρώτη αγωνιστική της σεζόν, την περασμένη εβδομάδα, είχαν το ρεπό τους.

Τέλος την πρώτη του νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε στη Ρόδο ο Κολοσσός. Οι «Θαλασσί» επικράτησαν άνετα με 73-56 του Απόλλωνα Πατρών, για την 2η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους Αχαιούς στην πρώτη ήττα τους.