Τρία βράδια μετά το break των Μπόστον Σέλτικς μέσα στο Σαν Φρανσίσκο, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς δεν φάνηκαν να έχουν διάθεση για νέα... έκπληξη. Οι «Πολεμιστές» με ηγέτη των Στεφ Κάρι νίκησαν με 107-88 στο Game 2 και ισοφάρισαν τη σειρά των NBA Finals πριν αυτή μεταφερθεί, για τις επόμενες δύο αναμετρήσεις, στη Βοστώνη.

Για ένα ημίχρονο οι Σέλτικς έδειχναν πως μπορούν να επαναλάβουν τον θρίαμβο της πρεμιέρας. Κάπου εκεί όμως ανέλαβε δράση ο Στεφ Κάρι. Οι Γουόριορς ήταν εντυπωσιακοί στην τρίτη περίοδο, είχαν επιμέρους σκορ 35-14 και ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στο +23 βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη αλλά και την ισοφάριση στη σειρά των τελικών.

Ο Κάρι στα 32 λεπτά που έμεινε στο παρκέ είχε 29 πόντους με 5/12 τρίποντα και ακόμη 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα ενώ είδε πέντε συμπαίκτες του να τελειώνουν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Τζόρνταν Πουλ ήρθε από τον πάγκο για να σημειώσει 17 πόντους, ο Κίβον Λούνεϊ είχε 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ Γουίγκινς και Τόμπσον σημείωσαν από 11 πόντους.

Ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 28 πόντους για τους Σέλτικς, όμως ο ίδιος μαζί με τους Τζέιλεν Μπράουν (17π.) και Μάρκους Σμαρτ (2π.) είχαν 14/52 σουτ, αλλά και ο Ντέρικ Γουάιτ τελείωσε με 4/13 με τους Σέλτικς να σουτάρουν μόλις με 37,5% (30/80) εντός παιδιάς!

Τα δωδεκάλεπτα: 31-30, 52-50, 87-64, 107-88

NBA Finals: Η σειρά των τελικών

• Game 1: Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς - Μπόστον Σέλτικς 108-120  (0-1)
  • Game 2: Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς - Μπόστον Σέλτικς 107-88 (1-1)
  • Game 3: Μπόστον Σέλτικς - Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς(9/6, 04:00)
  • Game 4: Μπόστον Σέλτικς - Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς(11/6 04:00)
  • Game 5: Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς - Μπόστον Σέλτικς (14/6, 04:00)
  • Game 6: Μπόστον Σέλτικς - Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς(17/6, 04:00 - αν χρειαστεί)
  • Game 7: Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς - Μπόστον Σέλτικς (20/6, 03:00 - αν χρειαστεί)