ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
27/09/2022 23:47

Nations League 2023: Επιστροφή στις νίκες για την Εθνική ομάδα - «Τριάρα» στη Βόρεια Ιρλανδία

Η Ελλάδα έκλεισε την παρένθεση της Κύπρου και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις στον όμιλο με επιστροφή στις νίκες με Πέλκα, Μασούρα και Μάνταλο - Στην Β΄κατηγορία του Nations League η «γαλανόλευκη»

Newsroom
Κείμενο: Newsroom
Πηγή: Eurokinissi
Ανάγνωση:

Βαθμολογικό ενδιαφέρον δεν υπήρχε, αφού η 1η θέση του ομίλου στο Nations League είχε ήδη εξασφαλιστεί, αλλά η ήττα από την Κύπρο πριν λίγα 24ωρα έδωσε έξτρα κίνητρο στην Εθνική Ελλάδας, η οποία ήθελε να επιστρέψει στις νίκες και το έκανε με το 3-1 επί της Βόρειας Ιρλανδίας στη Ριζούπολη χάρη στα γκολ των Πέλκα, Μασούρα και Μάνταλου.

Video Loading...

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο 10λεπτο της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους και τελικά την Εθνική ομάδα να βρίσκει γκολ στο 14′, όταν ο Μπάλντοκ σέντραρε, ο Πίκοκ-Φάρελ έκανε κακή έξοδο πέφτοντας πάνω στον Φλάναγκαν και η μπάλα κατέληξε στον Πέλκα, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 1-0. Η ισοφάριση δεν έφερε ανησυχία και στο β' ημίχρονο τα γκολ των Μασούρα και Μάνταλου εξασφάλισαν τη νίκη.