Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε προκριθεί πρώτος στον μεγάλο τελικό του Astana Open (Κυριακή 10/10, 13:30) και περίμενε να μάθει τον αντίπαλό του. Μετά από ένα συγκλονιστικό δεύτερο ημιτελικό, σε αγώνα που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ ανάμεσα στον Νόβακ Τζόκοβιτς και στον Ντανιίλ Μεντβέντεφ, ο Σέρβος πήρε το «εισιτήριο» για τον τελικό μετά τη νίκη του με 2-1 σετ. Οι δύο τενίστες βρέθηκαν σε απόλυτη ισορροπία μετά τα δύο πρώτα σετ (1-1), ωστόσο, ο Μεντβέντεφ με το που πανηγύρισε ο «Νολε» την ισοφάριση στο τάι μπρέικ του δεύτερου, πλησίασε τον 35χρονο και του είπε πως δεν μπορεί να συνεχίσει.

Ο Ρώσος αποφάσισε να αποχωρήσει από το ματς, άγνωστο προς το παρόν το γιατί (πιθανότατα λόγω κάποιων ενοχλήσεων που είχε), ο Τζόκοβιτς τον κοιτούσε απορημένος, παρ' όλα αυτά το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο σημείο εκείνο, με τον Μεντβέντεφ να είχε πάρει το πρώτο σετ με 6-4 και τον Τζόκοβιτς το δεύτερο με 7-6. Ήταν η πρώτη φορά στο τουρνουά ATP 500 που ο Τζόκοβιτς έχασε σετ, όπως και ο Μεντβέντεφ, με τον Σέρβο τελικά να παίρνει την πρόκριση σε έναν ακόμη τελικό στην καριέρα του, όπου θα αντιμετωπίσει τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Για τον κάτοχο 21 grand slam ήταν μόλις το δεύτερο τουρνουά που συμμετέχει μετά την κατάκτηση του Wimbledon και απέχει, πλέον, από μία νίκη για να πάρει το δεύτερο συνεχόμενο τρόπαιο στο tour. Την προηγούμενη εβδομάδα είχε κατακτήσει πανεύκολα τον τίτλο στο Τελ Αβίβ και το ίδιο θα επιδιώξει να κάνει και την Κυριακή στην πρωτεύουσα του Καζακστάν. Η σημερινή ήταν η 11η αναμέτρηση στο tour για τους δύο σπουδαίους τενίστες, με τον Τζόκοβιτς να μετρά 7 νίκες (το τελευταίο τους ραντεβού ήταν πριν ένα χρόνο στο Masters του Παρισιού, με νικητή το «Νόλε»).

Με ανατροπή ο Στέφανος

Νωρίτερα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε προκριθεί στον τελικό του διεθνούς τουρνουά, που διεξάγεται στην πόλη Αστάνα του Καζακστάν, καθώς επικράτησε, με ανατροπή, του Αντρέι Ρούμπλεφ με 4-6, 6-4, 6-3. Ο Ρώσος τενίστας, ο οποίος βρίσκεται στην 9η θέση της παγκόσμιας κατάταξης, ήταν κατά διαστήματα επιβλητικός, καθώς με βασικό όπλο την ταχύτητα στα κτυπήματα και στις αντιδράσεις του, δυσκόλεψε ιδιαίτερα τον Ελληνα πρωταθλητή (Νο 6 στον κόσμο). Ο Ρούμπλεφ μπήκε πολύ δυνατά στο κορτ και με το... καλησπέρα, «έσπασε» το σερβίς του Τσιτσιπά και διατηρώντας το δικό του μέχρι το τέλος του σετ (σ.σ. στο 10ο γκέιμ «έσβησε» δύο break points του Τσιτσιπά), έφθασε στο 6-4, μετά από 44 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς προσπάθησε ν' αντιδράσει και βελτιώνοντας αισθητά την απόδοση του, κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του. Μάλιστα, στο όγδοο γκέιμ, έφθασε κοντά στο break, όμως με δύο διαδοχικούς πόντους, ο Ρούμπλεφ, ισοφάρισε σε 4-4. Διατηρώντας την ψυχραιμία και την στοχοπροσήλωση του, ο Ελληνας πρωταθλητής, προηγήθηκε με 5-4 και «σπάζοντας» το σερβίς του Ρώσου αντιπάλου του, πήρε το σετ με 6-4, μετά από 45 λεπτά. Συνεχίζοντας σε αυτόν τον ρυθμό, ο Τσιτσιπάς ήταν «τέρας ψυχραιμίας» και αφού κατάφερε να επιβάλει τον τρόπο παιχνιδιού του, «έσπασε» το σερβίς του Ρούμπλεφ στο όγδοο γκέϊμ. Προηγούμενος πλέον με 5-3, ο «Tsitsifast» σέρβιρε για την νίκη και τα κατάφερε με 6-3, μετά από 38 λεπτά. Αξίζει να σημειωθεί, ότι αυτή, ήταν η πρώτη φορά στις 10 αναμετρήσεις των δύο τενιστών, που σημειώθηκε ανατροπή, καθώς μέχρι σήμερα, όποιος έπαιρνε το πρώτο σετ, πανηγύριζε και την νίκη.