Χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ να πλησιάσει περισσότερο τον Παναθηναϊκό στην κορυφή του πρωταθλήματος, καθώς έμεινε ισόπαλη 1-1 με τον Αστέρα στην Τρίπολη. Ο Αμραμπτ με πέναλτι στο 52' έδωσε προβάδισμα στην «Ενωση», για να ισοφαρίσει έξι λεπτά αργότερα ο Ρεγκίς για την ομάδας της Τρίπολης. Στο άλλο ματς της ημέρας (σ.σ. πέρα από το ντέρμπι των «αιωνίων»), χωρίς σκορ έληξε το παιχνίδι στο Αγρίνιο ανάμεσα στον Παναιτωλικό και τον Λεβαδειακό με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΑΕΚ 1-1

Η ΑΕΚ δεν εκμεταλλεύθηκε την ισοπαλία στο ντέρμπι «αιωνίων» για να μειώσει τη διαφορά της από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, καθώς ήρθε ισόπαλη 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης στο γήπεδο «Θ. Κολοκοτρώνης», στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 11η αγωνιστική της Super League. Ο Αμραμπτ με πέναλτι στο 52΄ έδωσε προβάδισμα στην Ενωση, για να ισοφαρίσει έξι λεπτά αργότερα ο Ρεγκίς. Πρώτη ισοπαλία στο πρωτάθλημα για τον «Δικέφαλο», που ήταν ανώτερος αλλά δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες και παραμένει στο -6 από την κορυφή. Τις επτά ισοπαλίες έφτασαν οι Αρκάδες, που έχουν μόλις μία νίκη και παραμένουν χαμηλά στην κατάταξη.

Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα μπήκαν -όπως το συνηθίζουν- δυνατά στο παιχνίδι, πήραν τον έλεγχο, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν με αξιώσεις κοντά στο γκολ. Η σημαντικότερη ευκαιρία της Ενωσης ήρθε στις καθυστερήσεις του α΄ ημιχρόνου, όταν ο Λιβάι Γκαρσία βγήκε τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο, ο τερματοφύλακας του Αστέρα απέκρουσε και στην επαναφορά ο Γκατσίνοβιτς έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία. Στην επανάληψη και μετά το 1-1, η Ενωση έψαξε να ξαναπάρει αμέσως το προβάδισμα, αλλά ο Παπαδόπουλος σταμάτησε το σουτ του Αμραμπατ στο 63΄ (μετά από εξαιρετική ενέργεια του Γκαρσία και ωραία προσποίηση του Μαροκινού), ενώ στο 74' ο Ρότα δεν κατάφερε να βρει στόχο μέσα από την περιοχή. Στο τελευταίο 20λεπτο (μαζί με τις καθυστερήσεις) η Ενωση δεν είχε καθαρό μυαλό για να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων και περιορίστηκε στην ισοπαλία, χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει σε τέσσερις βαθμούς τη διαφορά της από τον Παναθηναϊκό.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Τζουκάνοβιτς, Καστάνιο, Καρμόνα, Τασουλής, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Ρεγκίς (90+ Ντομίγκεθ), Σίτο (75΄ Λεό Τιλίκα), Ριέρα (84΄ Μπενίτο), Μπαράλες (84΄ Αλβαρες)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Μοχαμαντί (80΄ Μάνταλος), Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Σιμάνσκι (80΄ Τσούμπερ), Γκατσίνοβιτς, Πινέδα (46΄ Γιόνσον), Γκαρσία, Αραούχο, Ελίασον (20΄ Αμραμπατ)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 0-0

Ισόπαλη χωρίς τέρματα έληξε η αναμέτρηση του Παναιτωλικού με τον Λεβαδειακό στο Αγρίνιο στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Super League. Οι γηπεδούχοι έφτασαν έτσι τους 13 βαθμούς και καταλαμβάνουν την 7η θέση της βαθμολογίας, ενώ η ομάδα της Λιβαδειάς έχει 7 βαθμούς και μοιράζεται την τελευταία θέση μαζί με ΟΦΗ και Ιωνικό. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε καθόλου ρυθμό καθώς και οι δύο ομάδες έδειχναν δυσκολία στην ανάπτυξη. Ο Λεβαδειακός ξεκίνησε καλύτερα και είχε την υπεροχή στο πρώτο εικοσάλεπτο χωρίς ωστόσο να μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες στην εστία των γηπεδούχων. Στη συνέχεια ο Παναιτωλικός ανέβασε την απόδοση του και έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 23΄ όταν ο Χάμοντ με προβολή σταμάτησε το σουτ του Κολοβού από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έχασαν καλή ευκαιρία στο 54΄ όταν ο Καρέλης έκανε σέντρα στον Μπακάκη, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Η καλύτερη στιγμή του αγώνα για τον Παναιτωλικό έγινε στο 72΄ όταν ο Καρέλης βγήκε τετ-α-τετ με τον Μάρκοβιτς αλλά ο τερματοφύλακας των Βοιωτών κατάφερε να τον σταματήσει με εξαιρετικη επέμβαση.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μπακάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης, Μλάντεν (64΄ Ντουάρτε, 76΄ Φλόρες), Μάρτενσον, Σενγκέλια, Κολοβός (76΄ Ξενιτίδης), Νταγκό (67΄ Μόρσεϊ), Καρέλης

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Λιάγκας, Νίκας, Μπάχανακ, Βρακάς, Χάμοντ, Σκβάρκα (+90΄ Τσιριγώτης), Λούα Λούα (80΄ Γιαννιώτας), Πετρέ (+90΄ Τζημόπουλος).