Μενού
  • Α-
  • Α+

Με το «δεξί» ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Μουντιάλ 2022 η Γαλλία που αν και βρέθηκε να χάνει 0-1 από την Αυστραλία, τελικά «γύρισε» το ματς και θύμισε την ομάδα που αποτελεί την κάτοχο του τίτλου φτάνοντας στο 4-1! Δύο γκολ από τον Ολιβιέ Ζιρού και ένα από Εμπαπέ και Ραμπιό. Στον αγώνα, Μεξικό - Πολωνία, ο Οτσόα έμελλε να γίνει ο ήρωας, καθώς... νίκησε τον Λεβαντόφσκι από την άσπρη βούλα και κράτησε το 0-0. Αποτέλεσμα που βόλεψε και την Αργεντινή, η οποία χρονικά είχε βιώσει πρώτη το σοκ της ήττας (1-2) με ανατροπή από τη Σαουδική Αραβία! Μία ποδοσφαιρική «βόμβα»,  ο κρότος της οποίας ακούστηκε στα πέρατα του κόσμου. Τέλος, σε ένα ακόμη παιχνίδι της ημέρας, παρέμεινε το 0-0, αφού Δανία και Τυνησία δεν κατάφεραν ποτέ να βρουν δίχτυα.

ΓΑΛΛΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 4-1

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2018, Γαλλία, ξεπέρασε με ψυχραιμία τη «ψυχρολουσία» απ’ το γρήγορο γκολ των Αυστραλών και με πρώτα... βιολιά στην επίθεση τους Μπαπέ, Ζιρού και Ραμπιό, έφτασε σε μία εύκολη ανατροπή και σε μία εμφατική νίκη με 4-1 στην πρεμιέρα της στον 4ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.  Στο «Al Janoub Stadium» της πόλης Αλ Ουάκρα, το τέρμα του Γκούντγουιν στο 9’ «απαντήθηκε τέσσερις φορές από τους «τρικολόρ», με τα δύο γκολ του Ζιρού (32’, 71’) και τις εκτελέσεις των Ραμπιό (27’) και Μπαπέ (68’), οδηγώντας τους Γάλλους με μία εντυπωσιακή εκκίνηση στα γήπεδα του Κατάρ.

Το γκολ της γρήγορης ισοφάρισης έδωσε... φτερά στους Γάλλους, οι οποίοι πίεσαν ασφυκτικά το build-up των Αυστραλών και έτσι άρχισαν πλέον να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο φτάνοντας άνετα στην ανατροπή. Από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Γαλλία συνέχισε να είναι καταιγιστική, χάνοντας τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ολιβιέ Ζιρού που σημείωσε το δεύτερο προσωπικό τέρμα του και φτάνοντας τα 51 γκολ με τη φανέλα των «τρικολόρ», έπιασε τον Τιερί Ανρί.

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Παβάρ (89’ Κουντέ), Κονατέ, Ουπαμεκανό, Λούκας Ερναντές (13’ λ. τρ. Τεό Ερναντές), Τσουαμενί (77’ Φοφανά), Ραμπιό, Ντεμπελέ (77’ Κομάν), Γκριεζμάν, Μπαπέ, Ζιρού (89’ Τουράμ).

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Γκράχαμ Άρνολντ): Ράιαν, Άτκινσον (85’ Ντέγκενεκ), Σούταρ, Ρόουλς, Μπέχιτς, Μόουι, Ιρβάιν (85’ Μπάκους), ΜακΓκρι (73’ Μέιμπιλ), Γκούντγουιν (74’ Κουόλ), Λέκι, Ντιούκ (56’ Κάμινγκς)

ΜΕΞΙΚΟ - ΠΟΛΩΝΙΑ 0-0

Στο 5ο του Παγκόσμιο Κύπελλο ο Γκιγέρμο Οτσόα εξελίχθηκε σε απόλυτο πρωταγωνιστή του δεύτερου αγώνα του 3ου ομίλου, ανάμεσα στο Μεξικό και στην Πολωνία, που τελείωσε ισόπαλος χωρίς τέρματα (0-0). Αποτέλεσμα που σαφώς και «βόλεψε» την Αργεντινή, η οποία λίγες ώρες νωρίτερα στην πρεμιέρα του γκρουπ είχε υποστεί οδυνηρή ήττα από τη Σαουδική Αραβία με 2-1! Η αναμέτρηση στο στάδιο «974» της Ντόχα «σημαδεύτηκε» από την φάση του 57ου λεπτού, που είχε πρωταγωνιστές τα δύο μεγάλα «αστέρια» των ομάδων, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι και Γκιγέρμο Οτσόα. Ο σέντερ φορ της Μπάγερν κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος, αλλά ο 35χρονος πορτιέρε του Μεξικού απέδειξε την κλάση του, μη επιτρέποντας στον ηγέτη και αρχηγό της Πολωνίας να σκοράρει, κάτι που δεν έκανε ούτε στο Μουντιάλ της Ρωσίας το 2018!

Στο... απόλυτο μηδέν έμειναν οι δύο ομάδες στο πρώτο 45λεπτο, το οποίο πολύ γρήγορα θα ξεχαστεί. Η διαμορφωθείσα κατάσταση, μετά τη νίκη της Σαουδικής Αραβίας επί της Αργεντινής στον 3ο όμιλο, «φρέναρε» κάπως τους παίκτες που έδωσαν μεγαλύτερη βαρύτητα στο πώς θα διαφυλάξουν το μηδέν στην άμυνα κι όχι στο να παίξουν επιθετικά, με αποτέλεσμα να μην σημειωθεί ούτε μία «καθαρή» ευκαιρία για γκολ μπροστά από τις δύο εστίες. Το Μεξικό είχε την κατοχή της μπάλας κι «έψαξε» περισσότερο το γκολ από τους Πολωνούς, που από την πλευρά τους δεν απείλησαν ούτε μία φορά την εστία του Οτσόα. Κι από τη στιγμή που οι μέσοι της Πολωνίας δεν δημιουργούσαν, ο Λεβαντόφσκι δεν τροφοδοτήθηκε και στο πρώτο ημίχρονο έμεινε... άφαντος.

Με μία τεράστια ευκαιρία για την Πολωνία ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Μίχνιεβιτς κέρδισε πέναλτι στο 55΄, σε τράβηγμα του Λεβαντόφσκι από τον Μορένο, πέναλτι που υπέδειξε ο διαιτητής Μπιθ, αφού κλήθηκε από το VAR να εξετάσει την φάση. Ο στράικερ της Μπαρτσελόνα ανέλαβε να εκτελέσει, αλλά ο Οτσόα έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία κι έκανε μεγάλη απόκρουση. Το τελικό 0-0 ήρθε... βάλσαμο για την Αργεντινή, η οποία μετά την ήττα-σοκ που γνώρισε από τη Σαουδική Αραβία δεν ήθελε σε καμία περίπτωση νίκη Μεξικού ή, Πολωνίας στο ματς που ακολουθούσε, καθώς σε τέτοια περίπτωση η υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση θα δυσκόλευε ακόμη περισσότερο.

ΜΕΞΙΚΟ (Τάτα Μαρτίνο): Οτσόα, Μόντες, Μορένο, Σάντσες, Γκαγιάρδο, Άλβαρες, Ερέρα (71΄ Ροντρίγκες), Τσάβες, Βέγκα (84΄ Αντούνα Χιμένες), Μαρτίν (71΄ Ραούλ Χιμένες), Λοσάνο.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Τσέσλαβ Μίχνιεβιτς): Στσέζνι, Κας, Κίβιορ, Γκλικ, Μπερεζίνσκι, Ζαλέβσκι, Κριχόβιακ, Καμίνσκι, Σεμπαστιάν Σιμάνσκι (72΄ Φρανκόφσκι), Λεβαντόφσκι, Ζιελίνσκι (87΄ Μίλικ).

ΔΑΝΙΑ - ΤΥΝΗΣΙΑ 0-0

Ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το εναρκτήριο παιχνίδι του 4ου ομίλου του Μουντιάλ 2022, ανάμεσα στη Δανία και την Τυνησία, που έγινε στο "Education City Stadium" της Ντόχα. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με τους Αφρικανούς να είναι πιο επικίνδυνοι στο πρώτο και τους Ευρωπαίους καλύτερους στο δεύτερο μέρος, οπότε είχαν και δοκάρι με τον Κορνέλιους, ενώ οι δύο τερματοφύλακες πιστώνονται από μία μεγάλη επέμβαση.

Οι Δανοί είχαν μία φλύαρη υπεροχή, χωρίς να μπορέσουν σε καμία περίπτωση να μπουν με αξιώσεις στην περιοχή του Νταχμέν, καθώς οι σέντρες στις οποίες συχνά κατέφευγαν ήταν εύκολη «λεία» για τους κεντρικούς αμυντικούς της Τυνησίας. Αντίθετα, οι Αφρικανοί ήταν σαφώς πιο επικίνδυνοι και θα μπορούσαν να είχαν πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα στο σκορ.

Πάντως, στο 69', ο Ερικσεν δοκίμασε ένα σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Νταχμέν απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ και, στην εξέλιξη της φάσης, ο Κορνέλιους έπιασε από κοντά την κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.  Να σημειωθεί ότι και οι δύο ομάδες διαμαρτυρήθηκαν για μία περίπτωση πέναλτι. Η Τυνησία στο 71' για χέρι του Αντερσεν και η Δανία στις καθυστερήσεις για χέρι του Μεριά. Στη δεύτερη φάση, ο διαιτητής ειδοποιήθηκε από τον VAR να δει τη φάση στο βίντεο, αλλά καταλόγισε επιθετικό φάουλ που είχε γίνει νωρίτερα.

ΔΑΝΙΑ (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Αντερσεν, Κιάερ (65΄ Γένσεν), Α. Κρίστενσεν, Μάελε, Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι (45΄+ Ντάμσγκααρντ), Ερικσεν, Σκοβ Ολσεν (65΄ Λίντσρεμ), Ντόλμπεργκ (65΄ Κορνέλιους), Ρ. Κρίστενσεν

ΤΥΝΗΣΙΑ (Τζαλέλ Καντρί): Νταχμέν, Αμπντί, Ταλμπί, Μεριά, Μπρον, Ντρέγκερ (88΄ Κεσχρίντα), Λαϊντουνί (88΄ Σασί), Σκίρι, Μπεν Σλιμάν (67΄ Σλίτι), Μσακνί (80΄ Μεζμπρί), Τζεμπαλί (80΄ Κενισί)

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - Σ. ΑΡΑΒΙΑ 1-2

Φυσικά, η μεγαλύτερη έκπληξη της ημέρας ήταν και η πρώτη χρονικά με τον «κεραυνό» που έσκασε για τον 3ο όμιλο στο Λουσάιλ, εκεί όπου η Σαουδική Αραβία προκάλεσε ένα από τα μεγαλύτερα σοκ στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου, νικώντας 2-1 την Αργεντινή του Λιονέλ Μέσι, χάρη σε μια συναρπαστική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας περίπλοκη τη συνέχεια του ταξιδιού της ομάδας του Λιονέλ Σκαλόνι στο Μουντιάλ του Κατάρ.

Στην πέμπτη και τελευταία του προσπάθεια για το μοναδικό σημαντικό τρόπαιο που του λείπει, ο 35χρονος Μέσι άνοιξε το σκορ με πέναλτι- έπειτα από υπόδειξη του VAR για τράβηγμα στον Παρέδες -στο 10ο λεπτό σε μια κυρίαρχη εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου, όπου ακυρώθηκαν επίσης τρία γκολ που πέτυχαν ο ίδιος (22΄) και ο Λαουτάρο Μαρτίνες (27΄, 35΄) ως οφσάιντ. Όμως, η Σαουδική Αραβία, η δεύτερη ομάδα με τη χαμηλότερη θέση στην παγκόσμια κατάταξη της FIFA στο τουρνουά (μετά την Γκάνα), μπήκε προσεκτικά στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, πιέζοντας την άμυνα της Αργεντινής μπροστά σε ένα ξέφρενο κοινό 88.012 φιλάθλων.

Ο Σαλέχ Αλ Σέχρι με ένα διαγώνιο χαμηλό σουτ ισοφάρισε γρήγορα, στο 48ο λεπτό, ενώ ο Σαλέμ Αλ Νταουσαρί πέντε λεπτά αργότερα, στο 53', με εξαιρετικό σουτ, έκανε την απρόσμενη ανατροπή, αφήνοντας την Αργεντινή και τον Μέσι να φαίνονται εντελώς σοκαρισμένοι στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου. Και οι δύο ομάδες έχουν μπροστά τους να αντιμετωπίσουν το Μεξικό και την Πολωνία, με την Αργεντινή να χρειάζεται μια άμεση αντίδραση εάν ο Μέσι θέλει να έχει ρεαλιστικές πιθανότητες να ανταποκριθεί στις προσδοκίες, πηγαίνοντας στην πατρίδα του το Παγκόσμιο Κύπελλο.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Λιονέλ Σκαλόνι): Εμιλιάνο Μαρτίνες, Μολίνα, Ρομέρο (59' Λισάντρο Μαρτίνες), Οταμέντι, Ταλιαφίκο (71' Ακούνια), Ντε Πολ, Παρέδες (59' έντσο Φερνάντες), Πάπου Γκόμες (59' Χουλιάν Αλβάρες), Λαουτάρο Μαρτίνες, Ντι Μαρία, Μέσι

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ (Εβρέ Ρενάρ): Αλ Οβάις, Αλ- Μπουλαϊχί, Αμπντουλχαμίντ (99' Αλ-Μπουαράικ), Αλ-Σαρχάνι (90' Αλ Μπουραίκ) , Αλ-Ταμπάκτι, Αλ-Μάλκι, Αλ-Νταουσάρι, Αλ-Σεχρί (78' Αλ Γκανάμ), Κάνο, Αλ-Φαράχ (45' Αλ Αμπέμπ, 89' Αλ Αμρί) , Αλ-Μπουραικάν (89' Ασίρι).