fortounis
Κώστας Φορτούνης | eurokinissi

Με μεγάλη χαμένη την ΑΕΚ έκλεισε το πρώτο μισό της πρώτης αγωνιστικής της Super League για το 2023. Αντίθετα Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός, ο πρώτος δύσκολα, ο δεύτερος εύκολα, κέρδισαν εκτός έδρας και έκαναν ποδαρικό με το δεξί.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν ένα εύκολο βράδυ στη Νίκαια απέναντι στον Ιωνικό τον οποίο και κέρδισαν με 0-2 και έτσι μείωσαν τη διαφορά τους από την ΑΕΚ στους 3 βαθμούς. Ο Ολυμπιακός ανά διαστήματα έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο, στο ντεμπούτο του Ροντινέι ο οποίος δεν χρειάστηκε να κάνει κάτι ιδιαίτερο για να κρατήσει μακριά τους παίκτες του Ιωνικού από την ερυθρόλευκη άμυνα. Τα γκολ του Ολυμπιακού πέτυχαν στο 34 ο Μπακαμπού και στο 40 ο Φορτούνης αμφότεροι με εξαιρετικές προσπάθειες και ωραία σουτ!

Η ΑΕΚ έχασε έδαφος στην «κούρσα» για τον τίτλο της Super League, μετά και την ήττα που υπέστη στα Ιωάννινα από τον ΠΑΣ. Η αναμέτρηση έγινε στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του ομώνυμου πρωταθλήματος, με την ΑΕΚ να χάνει από τον ΠΑΣ Γιάννενα 2-1 και να μένει έτσι στον -7 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό που κέρδισε με 1-0 τον Λεβαδειακό. Τα γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσαν ο Ριένστρα στο 9ο λεπτό όταν πλάσαρε τον Αθανασιάδη και στο 32 ο Σόρια με κεφαλιά νίκησε και τον Αθανασιάδη στην κλειστή του γωνία. Αντίδραση έβγαλε και η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, όπου με σκόρερ τον Αραούχο κατάφερε να μειώσει, αλλά να μην πάρει τον πολύτιμο βαθμό.

Νωρίτερα, νικηφόρα πέρασε ο Παναθηναϊκός από τη Λιβαδειά στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Super League, διατηρώντας έτσι την απόσταση ασφαλείας στη βαθμολογία. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 1-0 και επέστρεψαν στις νίκες, ύστερα από δύo αγωνιστικές. Το γκολ του Παναθηναϊκού σημείωσε ο Βέρμπιτς στο 35ο λεπτό του αγώνα.