el-arabi
Αρης - Ολυμπιακός | Eurokinissi

Με το ίδιο σκορ (1-0) επικράτησε ο Ολυμπιακός του Αρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με ήρωα τον νεαρό τερματοφύλακα, Κωνσταντίνο Τζολάκη και «εκτελεστή» τον Ελ Αραμπί παίρνοντας την πρόκριση για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Εκεί, οι «ερυθρόλευκοι» θα τεθούν αντιμέτωποι με την ΑΕΚ, η οποία έκανε το χρέος της στις Σέρρες, επικρατώντας άνετα του Πανσερραϊκού με 3-1.

Αναλυτικά, οι σημερινοί αγώνες για το Κύπελλο Ελλάδας:

Αρης – Ολυμπιακός 0-1

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν του Άρη με 1-0 και στο «Κλεάνθης Βικελίδης», έπειτα από τη νίκη τους με το ίδιο σκορ στον Πειραιά, παίρνοντας την πρόκριση για τους «4» της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσουν τον ΑΕΚ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μίτσελ Γκονζάλεθ ήταν ο Κωνσταντίνος Τζολάκης που πραγματοποίησε σωρεία επεμβάσεων, με κορυφαία αυτή στο πέναλτι του Αντρέ Γκρέι στο 84ο λεπτό. «Μοιραίος» ο Τζαμαϊκανός φορ για την ομάδα του Άλαν Πάρντιου που προσπάθησε παρά τις απουσίες, όμως έμεινε με τις εντυπώσεις.

Διαιτητής: Ιστβαν Βαντ (Ουγγαρία)

Κίτρινες: Φαμπιάνο - Μπιέλ

Κόκκινες: Ντόη (84’).

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Μαζικού, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Ντουκουρέ, Ετέμπο, Νταρίντα, Μάνου Γκαρθία (76’ Πάλμα), Ιτούρμπε (81’ Ματέο Γκαρσία), Γκρέι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ Γκονζάλεθ): Τζολάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Ντόη, Βρουσάι (86’ Σισέ), Εμβιλά, Σαμασέκου, Μασούρας (71’ Ροντρίγκες), Βαλμπουενά (62’ Χάμες), Μπιέλ (86’ Ραμόν), Μπακαμπού (71’ Ελ Αραμπί).

Πανσερραϊκός – ΑΕΚ 1-3

Η ΑΕΚ έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την παρουσία της στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς νίκησε για δεύτερη φορά τον Πανσερραϊκό, σήμερα στις Σέρρες, με 3-1 και με συνολικό σκορ 6-1 πήρε το «εισιτήριο» για τους «4» της διοργάνωσης, όπου και θα βρεθεί αντιμέτωπη με τον Ολυμπιακό.

Τα δύο γκολ του Πέτρου Μάνταλου (ένα σε κάθε ημίχρονο) και το τελείωμα του Μαχαίρα ήταν αρκετά για τους «κιτρινόμαυρους» προκειμένου να συνεχίσουν το νικηφόρο σερί τους. Ισοφάρισαν προσωρινά τα «λιοντάρια» με τον Κατσαντώνη στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Διαιτητής: Σταύρος Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)

Κίτρινες: Μάνταλος

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παύλος Δερμιτζάκης): Κατσίκας, Ζέρης, Λυμπεράκης, Γιανναράκης, Παντεκίδης, Στάικος (61’ Θυμιάνης), Κολομπίνο (73’ Στίνα), Σοφιανός (81’ Σιόντης), Κατσαντώνης, Μούργος (73’ Μασκανάκης), Σαΐντ (62’ Κανίς).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Σιντιμπέ, Γαλανόπουλος (67’ Φράνσον), Μάνταλος, Φερνάντες (62’ Μαχαίρας), Γκατσίνοβιτς, Τσούμπερ (67’ Αραούχο), Φαν Βέερτ (67’ Κοσίδης)