panathinaikos - olympiakos
Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός | Eurokinissi

Η «ώρα του πρωταθλητή» της Basket League ήρθε, καθώς Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός ανανεώνουν το περσινό τους ραντεβού και ρίχνονται στη μάχη για την κατάκτηση του πολυπόθητου πρωταθλήματος.

Ο αγώνας αναμένεται να τραβήξει τα βλέμματα όλων των φιλάθλων με τον πρώτο αγώνα να πραγματοποιείται στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (ΣΕΦ) την Κυριακή (4/6) στις 21:15 και θα μπορέσετε να το δείτε στην ΕΡΤ3.

Οι δύο ομάδες προέρχονται από μία «γεμάτη» χρονιά. Ο Ολυμπιακός κατέκτησε την πρώτη θέση αήττητος, καθώς έκανε το 22/22 κατά τη διάρκεια της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός περνάει τα δικά του αγωνιστικά «φεγγάρια», καθώς ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια με 16 νίκες και 6 ήττες.

Κατά τη διάρκεια των play offs της Basket League ο Ολυμπιακός πέρασε «αέρα» από Άρη και ΠΑΟΚ αντίστοιχα, ενώ ο Παναθηναϊκός τα βρήκε «σκούρα» με το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη. Οι αναμετρήσεις, μάλιστα, του τριφυλλιού με την ομάδα των δυτικών προαστίων χρειάστηκε να περάσει από το game 5, προτού οι Πράσινοι πάρουν την πρόκριση για τον τελικό.

Κατά τη διάρκεια της φετινής χρονιάς στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, οι «Ερυθρόλευκοι» είχαν το πάνω χέρι τόσο στο πρωτάθλημα όσο και στο Κύπελλο και στη Euroleague όπου και τερμάτισαν πρώτοι αντίστοιχα. Μάλιστα, η τελευταία τους αναμέτρηση σε τελικά διοργάνωσης σημειώθηκε στο Ηράκλειο της Κρήτης και στα «Δύο Αοράκια» όπου οι Πειραιώτες νίκησαν στον ημιτελικό του κυπέλλου και κατέκτησαν το τρόπαιο.