Άρης - ΑΕΚ
Στιγμιότυπο πανηγυρισμών των παικτών του Άρη | EUROKINISSI / ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΣΑΚΙΤΖΗΣ

Ο Άρης κατάφερε να πάρει την πρόκριση για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας στα πέναλτι με 4-2 της ΑΕΚ, μετά την ισοπαλία κατά τη διάρκεια της κανονικής περιόδου.

Σ' έναν αγώνα που τα είχε όλα, Άρης και ΑΕΚ ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στα 90 λεπτά της αναμέτρησης και στα 30 λεπτά της παράτασης, όμως οι «κίτρινοι της Θεσσαλονίκης» ήταν πιο ψύχραιμοι στα 11 βήματα από τους παίκτες της «Ένωσης».

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, ο Άρης θα αντιμετωπίσει ή τον Λεβαδειακό ή τη Νίκη Βόλου, ενώ «ήρωας» της αναμέτρησης ήταν ο τερματοφύλακας της ομάδας, Κουέστα, που κατάφερε να αποκρούσει δύο πέναλτι των παικτών της ΑΕΚ.

Άρης - ΑΕΚ: Τι έγινε στην αναμέτρηση

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση με τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με τις πρώτες ευκαιρίες της να καταγράφονται στην αρχή της αναμέτρησης με τον Βίντα να μην μπορεί να σκοράρει στο 32ο και 33ο λεπτό αντίστοιχα.

Ο Άρης προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή στο 39ο λεπτό, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ. Κόρνερ του Μάνταλου, κεφαλιά του Μήτογλου, η άμυνα δεν απομάκρυνε και ο Γκατσίνοβιτς βρήκε τον τρόπο για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και έτσι είχαμε το 0-1.

Το χρονικό σημείο στο οποίο προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι ήταν, σε θεωρητικό επίπεδο, ιδανικό για αυτούς και το χειρότερο για τους γηπεδούχους, σε ό,τι αφορά την ψυχολογία, αλλά στην πράξη δεν φάνηκε αυτό, αφού στο πρώτο 15λεπτο της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 58′ ήρθε η ισοφάριση: Εκτέλεση φάουλ του Σουλεϊμάνοφ, κεφαλιά του Μορόν και η μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Πανσερραϊκός - ΠΑΟΚ: Άνετα ο δικέφαλος του Βορρά

Ο ΠΑΟΚ, από την άλλη, δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Πανσερραϊκό και με μία επιβλητική νίκη με 0-4 κλείδωσε το «χρυσό εισιτήριο» για τα ημιτελικά του Κύπελλου Ελλάδας, όντας ο πρώτος εκ των «big-4».

Με γκολ των Νάσμπεργκ (8'), Σάστρε (22'), Μάρκος Αντόνιο (69'), Ζίβκοβιτς (78'), ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 4-0 στις Σέρρες του Πανσερραϊκού, κάνοντας έτσι τυπική διαδικασία τη ρεβάνς της Τούμπας.