paok panathinaikos
Φάση από το ματς ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός | Eurokinissi/ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΣΑΚΙΤΖΗΣ
  • Α-
  • Α+

Με «δήμιο» τον Κίριλ Ντεσπόντοφ που σκόραρε δύο φορές ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-1 του Παναθηναϊκού στην Τούμπα και πλέον βρίσκεται μόνος πρώτος στην κορυφή της Super League με δύο βαθμούς διαφορά από την ΑΕΚ και τρεις από το «τριφύλλι».

Οι γηπεδούχοι σημείωσαν τέρμα με τον Κουλιεράκη στο 37', το οποίο ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ μετά από υπόδειξη VAR.

Το 1-0 πέτυχε ο Ντεσπόντοφ στο 43' σε κόντρα αντεπίθεση με τον Τάσο Μπακασέτα να ισοφαρίζει με πέναλτι για τον Παναθηναϊκό στο 50ο λεπτό.

Στο 56' ο Βούλγαρος εξτρέμ πέτυχε το δεύτερο τέρμα του, δίνοντας τη μεγάλη νίκη στον «Δικέφαλο».

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι «πράσινοι» είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά με Μλαντένοβιτς και Γεντβάι για να πάρουν την ισοπαλία αλλά δεν βρήκαν στόχο.