Μενού
  • Α-
  • Α+

Το κακό ξεκίνημα, τα δύο χαμένα πέναλτι και ένα 3-0 σερί στα τελευταία λεπτά, στέρησαν από την εθνική υδατοσφαίρισης των γυναικών την ευκαιρία να διεκδικήσει μέχρι τέλους το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Σπλιτ.

Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε 9-6 στον τελικό της διοργάνωσης από την Ισπανία, η οποία υπερασπίστηκε τον τίτλο που είχε κατακτήσει το 2020 στη Βουδαπέστη, και αρκέστηκε στη δεύτερη θέση του βάθρου, για τέταρτη φορά στις ισάριθμες συμμετοχές της σε τελικούς.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 1-3, 1-0, 4-3

Διαιτητές: Φεράρι (Ιταλία), Πέρις (Κροατία)

Οι συνθέσεις:

ΙΣΠΑΝΙΑ (Μιγκέλ Οκα): Εστερ, Νόγκε, Εσπάρ 2, Ορτίθ 1, Πέρεθ 1, Πρατς, Ρουίθ 2, Πένια, Φόρκα, Κάμους, Γκαρσία 2, Λέιτον 1, Τέρε

ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Σταματοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη 2, Τριχά, Μαργ. Πλευρίτου 1, Ξενάκη 1, Νίνου, Πάτρα, Σιούτη 1, Β. Πλευρίτου, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη, Σωτηρέλη

Χάλκινο μετάλλιο η Ιταλία

Στον «μικρό» τελικό, η Ιταλία επικράτησε 16-13 της Ολλανδίας και κατέκτησε το δέκατο μετάλλιό της στην ιστορία των Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων. Σε ένα ματς με ασυνήθιστα υψηλό σκορ, η «σετερόζα» προηγήθηκε 8-5 στη δεύτερη περίοδο, αλλά η ομάδα του Ευάγγελου Δουδέση απάντησε με επιμέρους σκορ 7-2 και πέρασε μπροστά 12-10 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου.

Στο φινάλε, όμως, η αιεθαλής Ρομπέρτα Μπανικόνι και η 19χρονη Σοφία Τζουστίνι ανέτρεψαν πλήρως το σκηνικό και οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη και την επιστροφή στο βάθρο, για πρώτη φορά μετά το 2016.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την Ολλανδία): 4-5, 4-3, 4-2, 1-6

Τα γκολ:

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Φαν ντε Κράατς 4, Σλίκινγκ 2, Κόινινγκ 2, Γιούστρα 2, Φαν ντερ Σλουτ, Σέβενιχ, Μουλχάουτσεν

ΙΤΑΛΙΑ: Μπιανκόνι 5, Τζουστίνι 4, Πικότσι 3, Αβένιο 2, Παλμιέρι, Βιακάβα