Του έχει πάρει τον… αέρα! Όπως πέρσι, έτσι και φέτος ο Άρης επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού (69-65) στην πρεμιέρα της Basket League! Ψυχωμένη εμφάνιση από τους Θεσσαλονικείς, που έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και «έπνιξαν» τους φιλοξενούμενους. Γκούντγουιν (19 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Χάγκινς (11 πόντοι, 8 ασίστ) για την ομάδα του Καστρίτη, που ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και ξέφυγε μέχρι και με +15. Για το απογοητευτικό «τριφύλλι» διασώθηκαν οι Γουίλιαμς (13 πόντοι) και Λι (10 πόντοι, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα), με τους παίκτες του Ράντονιτς να πληρώνουν την τρομακτική αστοχία τους (8/28 τρίποντα, 9/19 βολές) και να μένουν μόνο στους 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο!

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα και εκτελώντας από την περιφέρεια, απέκτησε μικρό προβάδισμα (8-4 στο 3’). Ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις επιθετικά από Άντριους και κατάφερε να ισοφαρίσει (13-13 στο 7’), αλλά ήταν φανερό πως δεν είχε ρυθμό. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους «κίτρινους» να έχουν βραχεία κεφαλή (16-15).

Η δεύτερη περίοδος ανήκε στους γηπεδούχους, που έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και ανάγκασαν σε τραγικές επιλογές τους «πράσινους». Με τον Τολιόπουλο να μπαίνει στην εξίσωση, η ομάδα του Καστρίτη ξέφυγε με +7 (24-17 στο 15’) κι ενώ ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε να συνδεθεί με το αντίπαλο καλάθι έχοντας εγκλωβιστεί στη ζώνη των αντιπάλων.

Οι Θεσσαλονικείς απομακρύνθηκαν με διψήφια διαφορά (29-18 στο 17’), την ώρα που οι παίκτες του «τριφυλλιού» έσπαγαν τα… καλάθια με την αστοχία τους. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Άρη να έχει «αέρα» 9 πόντων (29-20), με τους φιλοξενούμενους να έχουν 0/11 τρίποντα, 6/12 βολές και 12 λάθη! Η ομάδα του Καστρίτη ξεκίνησε στην τρίτη περίοδο από εκεί που… σταμάτησε στο πρώτο μέρος και εκτοξεύτηκε στο +15 (35-20 στο 22’). Σε εκείνο το σημείο οι «πράσινοι» αφυπνίστηκαν και αποφάσισαν να… παίξουν μπάσκετ: βρίσκοντας επιτέλους λύσεις από την περιφέρεια, έτρεξαν επιμέρους σκορ 23-7 και πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά (42-43 στο 29’). Με καλάθι του Τολιόπουλου, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλες στο τελευταίο δεκάλεπτο (45-45).

Παρά το γεγονός πως η ψυχολογία είχε αλλάξει πλευρά, ο Άρης ούτε πτοήθηκε, ούτε τα παράτησε. Το κάθε άλλο. Με τον Τζος Χάγκινς και τον Τσέβεζ Γκούντγουιν να συνεργάζονται άψογα και τη συνολική αμυντική παρουσία των γηπεδούχων να είναι υποδειγματική, το προβάδισμα άλλαξε πάλι χέρια. Το +5 (63-58) στα 3'21'' για το τέλος ήταν ένα πρώτης τάξεως προβάδισμα για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, η οποία είδε τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει εκ νέου. Την πιο απαιτητική στιγμή όμως, ο Τζος Χάγκινς έβαλε ένα πολύ δύσκολο προσωπικό καλάθι για το +3 στα 29.8'' για το φινάλε. Στην κρισιμότερη κατοχή της αναμέτρησης, ο Λευτέρης Μποχωρίδης έκανε βήματα, πετώντας στα σκουπίδια την ευκαιρία του Παναθηναϊκού είτε να μειώσει είτε να ισοφαρίσει.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 29-20, 45-45, 69-65.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 8 (2/5 τρίποντα), Γκούντγουιν 19 (9/13 δίποντα, 1/4 βολές, 12 ριμπάουντ), Νότε 13 (4/14 σουτ, 3/4 βολές), Νετζήπογλου 2, Χάγκινς 11 (1/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 5 λάθη), Σανόγκο 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ, 4 λάθη), Σχίζας 3 (1), Φίλλιος, Σιδηροηλίας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Παπαγιάννης 10 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Άντριους 7 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Πονίτκα 8 (3/4 δίποντα, 2/5 βολές), Γκριγκόνις 10 (3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Π. Καλαϊτζάκης, Λι 10 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 λάθη, 4 κλεψίματα), Μποχωρίδης 3 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 2.