Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 81-73: 13η σερί νίκη και αγκαλιά με την πρωτιά στην Euroleague

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός | Eurokinissi

Ο Ολυμπιακός νίκησε για μία ακόμη φορά, 13η διαδοχική, τον Παναθηναϊκό, με 81-73 για την 32η αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και πλέον δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε της regular season είναι αγκαλιά με την πρώτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας εξασφαλίσει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Σάσα Βεζένκοφ (19 πόντοι), Ταρίκ Μπλακ (21 πόντοι με 7/8 σουτ και 7/7 βολές) και Τόμας Γουόκαπ (11 πόντοι, 13 ασίστ, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα) ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα που κατάφερε να φτάσει στην επικράτηση παρότι σούταρε μόλις 18% (3/17) πίσω από τα 6,75μ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο όταν και πήραν προβάδισμα σκορ (16-22 στο 11') με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται απαντήσεις με διαδοχικούς πόντους του Ταρικ Μπλακ. Ωστόσο οι «πράσινοι» εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των αντιπάλων τους από τη γραμμή του τριπόντου έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (38-33).

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ έχοντας καλύτερο ρυθμό, βρήκαν τα πρώτα τους μακρινά σουτ και ανέτρεψαν την εικόνα, ολοκληρώνοντας την τρίτη περίοδο με 57-48. Ο Παναθηναϊκός όμως με σερί 8-0 πλησίασε στον πόντο (57-56), όμως και πάλι ο Μπλακ έδωσε λύσεις ενώ καθοριστικά καλάθια έβαλαν οι Σλούκας (για το 68-62) και βεζένκοφ (για το 71-67) με τους Πειραιώτες να παίρνουν τη νίκη και είναι πλέον μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία έπειτα και από την ήττα της Ρεάλ στο Βελιγράδι από την Παρτίζαν.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-38, 57-48, 81-73.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 λάθη), Λούντζης, Λαρεντζάκης 5, Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλούκας 5 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ασίστ), Βεζένκοφ 19 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/8 βολές, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3 (1), Μπόλομποϊ, Πίτερς 4, Μπλακ 21 (7/8 δίποντα, 7/7 βολές), ΜακΚίσικ 5

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Λι 15 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Παπαγιάννης 4 (4/4 βολές), Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 9 (1), Αγραβάνης, Γ. Καλαϊτζάκης 2, Τόμας 2, Μπέικον 14 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (2), Μαντζούκας 8 (2), Γκουντάιτις 12 (5/6 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα)