Μενού
  • Α-
  • Α+

Ανετη νίκη στην πρεμιέρα του Οπέν στο Βερολίνο, σημείωσε η η Μαρία Σάκκαρη που επικράτησε με 2-0 σετ (6-3, 6-2 σε 1 ώρα και 23 λεπτά) της Γαλλίδας Λεόλια Ζανζάν και πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο. Επόμενη αντίπαλος για την Ελληνίδα πρωταθλήτρια θα είναι η Ντάρια Σάβιλ., η οποία προκρίθηκε νικώντας την Ελβετίδα Τζιλ Τάιχμαν 6-7, 7-5, 6-2. Οι δύο αθλήτριες είχαν τεθεί αντιμέτωπες στις αρχές του χρόνου, στο Ιντιαν Ουέλς, όπου όμως η Σάβιλ εγκατέλειψε πρόωρα τον αγώνα.

H 26χρονη Ελληνίδα παίκτρια, Νο2 στο ταμπλό, βρέθηκε σε πολύ καλή ημέρα, ήταν αποτελεσματική στα service και δεν επέστρεψε σε κανένα σημείο στην Ζανζάν να μπει στο παιχνίδι, φτάνοντας έτσι στη νικηφόρα πρεμιέρα της στο γερμανικό τουρνουά.

The referenced media source is missing and needs to be re-embedded.