antetokounmpo
Γιάννης Αντετοκούνμπο | AP

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είναι σε εξαιρετική κατάσταση και το απέδειξε για ακόμη μία φορά, οδηγώντας τους Μπακς σε ακόμη μία νίκη (123-115 τους Χιτ). Ο Greek Freak ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με triple double (σ.σ. το τρίτο για φέτος και το 32ο της καριέρας του στο NBA) με 35 πόντους (13/17 δίποντα, 9/16 βολές), 15 ριμπάουντ και 11 ασίστ σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Μπακς μπήκαν με ορμή στην αναμέτρηση και έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 34-26, όμως στη δεύτερη περίοδο οι Χιτ ισορρόπησαν και με επί μέρους 28-36, οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 62-62.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Μπακς ανέλαβαν ξανά τα ηνία του ματς, βρίσκοντας απαντήσεις στο επιθετικό κρεσέντο του Τζίμι Μπάτλερ, με τον Κρις Μίντλετον να μπαίνει στην εξίσωση με κρίσιμα σουτ. Στην τέταρτη περίοδο οι Μπακς άντεξαν την πίεση των Χιτ και με τον Τζρου Χόλιντεϊ να βγάζει εκπληκτικές άμυνες, έφτασαν στην επικράτηση.

Ο Γιάννης είχε άξιους συμπαραστάτες τον Κρις Μίντλετον, που είχε 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Γκρέισον Άλεν να παίζει καθοριστικό ρόλο έχοντας, 19 πόντους. Για τους Χιτ ξεχώρισαν ο Τζίμι Μπάτλερ, που σήκωσε το βάρος στην επίθεση με 32 πόντους, αλλά και ο Τάιλερ Χίρο που είχε 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-26, 62-62, 94-92, 123-115