inter
Πανηγυρισμοί στο γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες | Associated Press

Η Ίντερ ετοιμάζει βαλίτσες για Κωνσταντινούπολη! Οι «νερατζούρι» μετά από 13 χρόνια επιστρέφουν στον τελικό του Champions League αφού κέρδισε δεύτερη φορά τη «μισητή» Μίλαν και με συνολικό σκορ 3-0 βρίσκεται ένα βήμα μακριά από την κούπα! Η Ίντερ έκανε αυτό που έπρεπε και με γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες κέρδισαν απόψε 1-0 τη Μίλαν και πλέον περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στον μεγάλο τελικό ο οποίος θα προκύψει από τον αγώνα μεταξύ Μάντσεστερ Σίτι-Ρεάλ Μαδρίτης.

Το Derby della Madonnina βάφτηκε εκ νέου νερατζούρο και η Ίντερ πηγαίνει θριαμβεύτρια στην Κωνσταντινούπολη! Μετά από το 2-0 στον πρώτο ημιτελικό (Τζέκο και Μικιταριάν οι σκόρερ στα πρώτα 11 λεπτά) που ήταν τυπικά φιλοξενούμενη, η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι επιβλήθηκε με 1-0 εκείνης του Στέφανο Πιόλι το βράδυ της Τετάρτης (16/05) ως τυπικά γηπεδούχος.

Το ματς πήγαινε «σβηστό» για 0-0 αφού σε 70 λεπτά Ίντερ και Μίλαν δεν είχαν καμία αξιόλοη τελική προσπάθεια. Σε εκείνο το λεπτό, ωστόσο, όλα άλλαξαν. Η είσοδος του Λουκάκο αποδείχτηκε καθοριστική για την εξέλιξη αφού τέσσερα λεπτά μετά ο Βέλγος φορ έβγαλε ασίστ στον Λαουτάρο Μαρτίνες, αν και περικυκλωμένος από παίκτες της Μίλαν, και ο Αργεντινός παγκόσμιος πρωταθλητής έγραψε το 1-0 με σουτ από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Μενιάν.

Ίντερ: Ονανά, Νταρμιάν, Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Ντάμφρις, Μπαρέλα (84' Γκαλιαρντίνι), Τσαλχάνογλου, Μικίταριαν (44' Μπρόζοβιτς), Ντιμάρκο (66' Γκόζενς), Μαρτίνες (84' Κορέα), Τζέκο (66' Λουκάκου).

Μίλαν: Μενιάν, Καλάμπρια, Τιαό (64' Καλουλού), Τομόρι, Ερναντέζ, Μεσίας (76' Σαλεμάκερς), Τονάλι, Κρούνιτς, Ντίαθ (76' Οριγκί), Ζιρού, Λεάο.