tsitsipas-wimbledon
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς σε αγώνα του Wimbledon | AP

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ρίχνεται στη «μάχη» για τον 2ο γύρο του Wimbledon 2023, απέναντι στον Άντι Μάρεϊ, το απόγευμα της Πέμπτης (06/07).

Συγκεκριμένα, ο Έλληνας πρωταθλητής θα αντιμετωπίσει τον Βρετανό αντίπαλό του σήμερα στις 19.00, σε έναν αγώνα που θα παρακολουθήσουμε από το Novasports 1HD.

Ο Τσιτσιπάς πέρασε στον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης μετά από ένα συγκλονιστικό ματς κόντρα στον Ντόμινικ Τιμ, του οποίου επικράτησε με 3-2 σετ.

Το πρώτο σετ κατέκτησε ο Τιμ με 6-3, ο Έλληνας άσσος ισοφάρισε με 7-6 στο τάι-μπρέικ, σε ένα σετ που διακόπηκε λόγω βροχής. Το τρίτο σετ πήρε εύκολα ο Τσιτσιπάς με 6-2 με τον Αυστριακό να ισοφαρίζει εκ νέου se 2-2 σετ με τον Τσιτσιπά να παίρνει τη νίκη με 7-6 στο τελευταίο σετ.