tsitsipas-wimbledon
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς σε αγώνα του Wimbledon | AP

Δεύτερο ματς του Στέφανου Τσιτσιπά στο φετινό Wimbledon που ξεκίνησε αλλά δεν τελείωσε! Αυτή τη φορά δεν έφταιγε η βροχή αλλά το... προχωρημένο της ώρας! Στο σημείο της διακοπής ο Άντι Μάρεϊ είχε προβάδισμα με 2-1 σετ και σύμφωνα με το πρόγραμμα ο αγώνας θα συνεχιστεί και θα ολοκληρωθεί σήμερα, Παρασκευή (7/7), όχι πριν από τις 17:00 ώρα Ελλάδος.

Το παιχνίδι διεκόπη  περίπου 20 λεπτά πριν από τις 23:00, ώρα Λονδίνου καθώς στην Αγγλία υπάρχει το περιθώριο μέχρι τις 23:00 να γίνει οποιαδήποτε δράση σε κατοικημένη περιοχή, καθώς μετά είναι ώρα κοινής ησυχίας.

Στα αγωνιστικά το πρώτο σετ κατέληξε στον Τσιτσιπά με 7-6(3) σε 58 λεπτά και έχοντας 10 περισσότερους winners (21-11) από τον Σκωτσέζο. Το δεύτερο σετ το κατέκτησε ο Μάρεϊ με 7-6(2), έπειτα από αγώνα δύο ωρών. Το τρίτο σετ κατέληξε και πάλι στον Σκωτσέζο με 6-4 με τον Έλληνα τενιστά, στην ουσία, να πληρώνει τα λάθη που έκανε.

Η διακοπή μπορεί να αποδειχθεί ευεργητική και για τους δύο. Για τον Στέφανο Τσιτσιπά προκειμένου να ανασυγκροτηθεί και για τον 36χρονο Μάρεϊ που είχε και μια πτώση λίγο πριν κατακτήσει το 3ο σετ, πιάνοντας τους προσωγωγούς του, είναι ευκαιρία να ξεκουραστεί. Ο νικητής στον 3ο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Λάσλο Τζέρε. Ο Σέρβος (Νο.60) νίκησε τον Αμερικανό, Μπεν Σέλτον με 3-6, 6-3, 7-6(5), 6-3 και περιμένει τον Τσιτσιπά ή τον Μάρεϊ.