Παναθηναϊκός Euroleague
Σλούκας και Αταμάν σηκώνουν το τρόπαιο της Euroleague | Eurokinissi

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τη Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό του Final Four του Βερολίνου και... έραψε στη φανέλα του το έβδομο «αστέρι» της Euroleague.

Το «τριφύλλι» του Εργκίν Αταμάν νίκησε την ομάδα του Τσους Ματέο, των 11 κατακτήσεων Euroleague με σκορ 95 - 80.

Το ξεκίνημα του τελικού είχε την ίδια... μορφή με τον ημιτελικό Ρεάλ-Ολυμπιακός. Οι Μαδριλένοι ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση, με τους παίκτες του Αταμάν να μην μπορούσαν να αναχαιτίσουν σχεδόν ούτε μια προσπάθειά τους. Είναι χαρακτηριστικό ότι είχαν πετύχει 22 πόντους στο πεντάλεπτο (22-16) έχοντας 6/7 δίποντα και 3/4 τρίποντα, όπως επίσης 5 ασίστ για κανένα λάθος! Όχι ότι οι «πράσινοι» δεν είχαν καλό βαθμό στη δική τους επίθεση με 2/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 3 ασίστ για 1 λάθος. Το πρόβλημα ήταν αμυντικό με τον Εντζάι να είχε τους 8 πρώτους πόντους της ομάδας του.

Η Ρεάλ έλεγχε απόλυτα το ματς (26-17) συνεχίζοντας να σκοράρει με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας. ενώ ο δείκτης του σκορ έφτασε και σε διψήφια τιμή για πρώτη φορά (32-22) ένα λεπτό πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου (36-25). Είναι χαρακτηριστικό ότι η Ρεάλ είχε πετύχει 36 πόντους σ' ένα δεκάλεπτο έχοντας στο σύνολο 8/11 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 6/7 βολές ενώ αντίστοιχα το «τριφύλλι» (Ναν 8π., αλλά και 3 φάουλ στο 8') είχε μετρήσει 3/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 7/9 βολές.

Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου η διαφορά έφτασε στο +14 για τη Ρεάλ (41-27 στο 12'), δείγμα και της εικόνας που επικρατούσε στο παρκέ της «Uber Arena» αλλά με ένα σερί 8-0 ο Παναθηναϊκός μείωσε στους έξι πόντους (41-35 στο 14') επιστρέφοντας ολοκληρωτικά στο παιχνίδι. Και αυτό έγινε διότι έβγαλε σκληράδα στην άμυνά του και μέσα σε 2.5 λεπτά έκανε ό,τι δεν είχε κάνει στα πρώτα 12 λεπτά του τελικού.

Η διαφορά μειώθηκε και στον πόντο (46-45 και 48-47) αλλά η Ρεάλ «απάντησε» με σερί 6-0 ύστερα από τρίποντα των Μούσα και Καμπάτσο για νέο +7 (54-47) πριν από το τέλος του ημιχρόνου (54-49). Ο Παναθηναϊκός είχε τους Σλούκα (11π., 2/2δίπ., 1/1τρ., 4/4β.) και Λεσόρ (11π., 5/6δίπ., 1/2β.) να οδηγούν στο σκοράρισμα και συνολικά τους «πράσινους» να είχαν καλά ποσοστά με 10/17 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 11/15 βολές, 10-4 ριμπάουντ, αλλά μόλις 6 ασίστ για 6 λάθη. Η Ρεάλ (Μούσα 13π., Καμπάτσο 10π., 3ασ.) είχε αντίστοιχα 10/17 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 10/11 βολές, 8-6 ριμπάουντ αλλά και 11 ασίστ για 3 λάθη και με 4 κλεψίματα!

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε περισσότερη ενέργεια στην άμυνα μετά το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και με επιμέρους 9-2 προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με 56-58 στο 24'! Ακολούθησε ένα τρίλεπτο εκατέρωθεν αφλογιστίας, με τις δύο ομάδες να αντιμετωπίζουν εκατέρωθεν επιθετικά προβλήματα και να μην θυμίζει το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ούτε στο ελάχιστο τα όσα είχαν συμβεί στο πρώτο μισό του αγώνα.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν να προηγούνται και με +5 πόντους (59-64) λίγο πριν από το τέλος της 3ης περιόδου (61-64) όπου κράτησαν τη Ρεάλ σε μόλις επτά πόντους! Και με το επιμέρους σκορ στο σύνολο να ήταν 7-15 υπέρ της ελληνικής ομάδας, η οποία είχαν έως το 30' 12/25 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 16/22 βολές, 20-6 ριμπάουντ και 10 ασίστ για 9 λάθη, ενώ οι Μαδριλένοι μετρούσαν 13/24 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 11/13 βολές και 12 ασίστ για 5 λάθη.

Το +5 επέστρεψε για τον Παναθηναϊκό (61-66 στο 31') και παρά το 4-0 της Ρεάλ, υπήρξε άμεση «απάντηση» με 8-0 για το 65-73 στο 33'. Ακολούθησε απάντηση των Μαδριλένων με 6-0 ύστερα από έμμεσο τρίποντο του Χεζόνια και άμεσο Γιουλ για το 71-73, πριν «οπλίσει» εκ νέου ο Σλούκας για 71-79 στο 35'. Σέρχιο Γιουλ ξανά τρίποντο για το 74-79 ενώ ακολούθησε καλάθι στο επιθετικό τρανζίσιον της Ρεάλ με κάρφωμα του Ταβάρες με το οποίο η Ρεάλ πλησίασε και πάλι στο τρίποντο (76-79) ένα λεπτό αργότερα.

Δύο καλάθια του Ναν και ένα τρίποντο του Μήτογλου έφεραν σερί 8-0 για τον Παναθηναϊκό για το πρώτο διψήφιο προβάδισμα των «πρασίνων» στα 2:29 πριν από το τέλος του αγώνα. Οι βολές του Λεσόρ συνέχισαν το σερί στο 10-0 για το 76-88 το οποίο ήταν αρκετό για το 7ο ευρωπαϊκό τρόπαιο στην ιστορία του Παναθηναϊκού!

Τα δεκάλεπτα: 36-25, 54-49, 61-64, 80-95

Τους πόντους του Παναθηναϊκού πέτυχαν οι: Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 3 (1), Σλούκας 24 (4), Παπαπέτρου 4 (1), Γκραντ 11 (2), Ναν 21 (2), Λεσόρ 17, Ερνανγκόμεθ 5, Μήτογλου 8 (2)