Μπάσκετ
Μπάσκετ | Shutterstock

Στις 22 Σεπτεμβρίου σημειώθηκε μία ανεπανάληπτη πρωτιά για το ελληνικό μπάσκετ.  Εκείνη ημέρα πριν από 22 χρόνια (2001), ο Αντώνης Φώτσης έγινε ο πρώτος γηγενής Έλληνας που υπέγραψε σε ομάδα του ΝΒΑ, τους Grizzlies, ανοίγοντας τον δρόμο και για άλλες τέτοιες μεταγραφές.

Όλα ξεκίνησαν στις 27-6-2001, όταν η ομάδα του Μέμφις επέλεξε τον Φώτση στο #48. Η συμφωνία τους επισημοποιήθηκε μερικούς μήνες αργότερα. Μόλις στα 20 του, ο Έλληνας φόργουορντ έγινε επίσημα παίκτης των Grizzlies στις 22 Σεπτεμβρίου της ίδιας χρονιάς, με εγγυημένο (και παχυλό) συμβόλαιο 330.000 δολαρίων.

Το ντεμπούτο του είδε στις 9-11-2001 στο Λος Άντζελες, απέναντι στους Lakers. Στα 12 λεπτά που έμεινε στο παρκέ σημείωσε 4 πόντους (2/7 σουτ) και 2 ριμπάουντ. Στις 22-2-2002, ήρθε η μία και μοναδική φορά που αγωνίστηκε σε αγώνα NBA ως starter.

Οι Γκρίζλις ηττήθηκαν εντός έδρας από τους Σανς με 72-78, με τον Φώτση να σκοράρει 2 πόντους (1/3 σουτ) και 1 ριμπάουντ σε 9 λεπτά. Η ΝΒΑ καριέρα του Αντώνη Φώτση τερματίστηκε την σεζόν 2001/2002 με 3,9 πόντους, 2,2 ριμπάουντ και 40,4% ευστοχία σε 29 ματς. Μπορεί να μη διέπρεψε στο εξωτερικό, αλλά η μετέπειτα σαρωτική «θητεία» του στον Παναθηναϊκό είναι γνωστή σε όλους.