tentoglou
Άλμα του Τεντόγλου στον τελικό | Eurokinissi

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε την κορυφή του κόσμου με «χρυσό» άλμα στα 8,52μ. στον τελικό του μήκους στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου της Βουδαπέστης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πέτυχε την σπουδαία επίδοση που του χάρισε το χρυσό μετάλλιο στην έκτη και τελευταία του προσπάθεια καθώς μέχρι εκείνο το σημείο βρισκόταν στη δεύτερη θέση χάρη στο πρώτο του άλμα με 8,50μ.

Άκυρη ήταν η δεύτερη προσπάθειά του. Στην τρίτη του προσπάθεια ο Μίλτος Τεντόγλου έκανε άλμα στα 8,39μ.

Άκυρη ήταν η τέταρτη προσπάθειά του. Στην πέμπτη του προσπάθεια έκανε άλμα στα 8,30μ.για να έρθει το έκτο και τελευταίο άλμα, στο οποίο «απογειώθηκε» στα 8,52μ.

Η αντίδραση στο τελευταίο άλμα

Δείτε πώς αντέδρασε ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής στη μέτρηση του άλματος που τον έφερε στην κορυφή του κόσμου.