Ο Προμηθέας Πατρών σημείωσε break με το... καλημέρα στη σειρά με την ΑΕΚ και περνώντας νικηφόρα από το κλειστό των Άνω Λιοσίων πήρε προβάδισμα με 1-0. Οι Αχαιοί επικράτησαν με 95-82 της Ένωσης, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στην Α' φάση των πλέι οφ της Α1 Ανδρών/Basket League και με νίκη την Τετάρτη (25/5, 17:00) στο «Δ. Τόφαλος» έχουν την ευκαιρία να «σκουπίσουν» τη σειρά και να πάρουν την πρόκριση στα ημιτελικά δίχως απώλειες.

Ένα ξέσπασμα του Προμηθέα στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν αρκετό για τους Αχαιούς, προκειμένου να βάλουν τις βάσεις του break. Από το 48-51 στο 25΄ οι Σίμπσον, Αγραβάνης και Ρέι βρήκαν ρυθμό από τα 6.75 πρωτοστατώντας στο επιμέρους σκορ 7-14 της ομάδας του Μάκη Γιατρά, γράφοντας το 55-65 και εξασφαλίζοντας διψήφια διαφορά στο 29΄, την οποία συντήρησαν μέχρι το τέλος της περιόδου (58-69 στο 30΄).

Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν και στο τέταρτο δεκάλεπτο «ζεστοί» από τα 6.75 και με νέο επιμέρους σκορ (6-17) εκτόξευσαν στο 34΄ τη διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα (+22, 64-86), βάζοντας τέλος στα όνειρα της ΑΕΚ για ανατροπή.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Δημήτρης Αγραβάνης με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ενώ από την ΑΕΚ πάλεψαν οι Άντριου Ράουτινς και Κίνο Κολόμ, σημειώνοντας από 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 42-44, 58-69, 82-95