Μενού
  • Α-
  • Α+

Ολοκληρώθηκε η αγωνιστική δράση της τρίτης ημέρας του Euro 2020 με την Αγγλία να παίρνει την... εκδίκησή της από την Κροατία, την Αυστρία να επιτυγχάνει μία ιστορική νίκη έναντι της Βόρειας Μακεδονίας ενώ η Ολλανδία... γλίτωσε τον διασυρμό και επικράτησε 3-2 επί της Ουκρανίας

Αγγλία - Κροατία 1 - 0

Η Αγγλία έσπασε την κατάρα των 9 Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων στα οποία συμμετείχε χωρίς να νικήσει στην πρεμιέρα. Με τον Ραχίμ Στέρλινγκ να σκοράρει και τον Τζουντ Μπέλινγχαμ να γίνεται ο νεαρότερος ever σε Euro, η Αγγλία για πρώτη φορά στην ιστορία της πανηγύρισε νίκη σε πρεμιέρα της στο τουρνουά, με το 1-0 επί της Κροατίας. Η Αγγλία μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο μέρος αλλά δέχτηκε... πλήγμα μετά το πρώτο 10λεπτο. Και αυτό διότι οι Κροάτες κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό. Οι παίκτες του Ζλάτκο Ντάλιτς δεν είχαν να επιδείξουν κάτι επιθετικά πλην ενός σουτ του Ίβαν Πέρισιτς.

Μπορεί η Αγγλία να γύριζε αρκετές φορές την μπάλα προς τα πίσω λόγω της οργάνωσης της Κροατίας στον αγωνιστικό χώρο, όμως, στο 57' με δυο πάσες και συμμετοχή τριών παικτών ήρθε το γκολ! Από τον Γουόκερ στο δεξί άκρο της άμυνας, ο Φίλιπς κουβάλησε, έκοψε απότομα αριστερά και άνοιξε στον κενό χώρο στον Στέρλινγκ που πλάσαρε τον Λιβάκοβιτς για το 1-0. Αυτό ήταν το πρώτο του γκολ σε μεγάλη διοργάνωση, έγινε ο πρώτος που σκοράρει σε Euro για την Αγγλία από αυτούς με τους οποίους βρίσκεται μαζί στην αποστολή του τουρνουά, ενώ, ήταν και το 13ο γκολ στις 17 πιο πρόσφατες εμφανίσεις του με το εθνόσημο στο στήθος!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αγγλία: Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μινγκς, Τρίπιερ, Φίλιπς, Ράις, Μάουντ, Στέρλινγκ (90' + 1' Κάλβερτ - Λιούιν), Φόντεν (71' Ράσφορντ), Κέιν (82' Μπέλιγχαμ)

Κροατία: Λιβάκοβιτς, Bρσάλικο, Βίντα, Τσάλετα-Τσαρ, Γκβάρντιολ, Κόβατσιτς (85' Πάσαλιτς), Μόντριτς, Μπρόζοβιτς (70' Βλάσιτς), Κράμαριτς (70' Μπρέκαλο), Ρέμπιτς (78' Πέτκοβιτς), Πέρισιτς

Αυστρία - Βόρεια Μακεδονία 3 - 1

Οι Μίχαελ Γκρέγκοριτς και Μάρκο Αρναούτοβιτς, δύο αλλαγές της Αυστρίας, σημείωσαν τα γκολ που της έδωσαν τη νίκη με 3-1 επί της Βόρειας Μακεδονίας. H Αυστρία μπήκε πιο δυνατά στο ματς, πίεσε και προσπάθησε να γίνει απειλητική. Στο 18ο λεπτό, ο Ζάμπιτσερ έκανε σέντρα και ο Λάινερ με προβολή νίκησε τον Ντιμιτριέφσκι πετυχαίνοντας το 1-0 για το σύνολο του Φόντα. Οι Αυστριακοί πίεσαν, εκμεταλλεύθηκαν το μομέντουμ και στο 22' πλησίασαν σε ένα δεύτερο γκολ, αλλά ο Κάλαϊτζιτς δεν πρόλαβε να πλασάρει.

Οι Αυστριακοί παρέμειναν έξω από την περιοχή της Βόρειας Μακεδονίας και είχε ακόμα μία ευκαιρία με τον Σάσα Κάλαϊτζιτς, όμως στο 28ο λεπτό όλα άλλαξαν. Ο επιθετικός της Βόρειας Μακεδονίας, Γκόραν Πάντεφ, σκόραρε στην 120ή συμμετοχή του με το εθνόσημο και μαζί με το «παρθενικό» γκολ της χώρας του σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης, έγινε ο 2ος γηραιότερος σκόρερ σε Euro.

Η Αυστρία μπήκε και πάλι δυνατά στο ματς και ο Αλάμπα έκανε την σέντρα και ο Γκρέγκοριτς με ιδανικό τρόπο πέτυχε το 2-1. Η Βόρεια Μακεδονία βγήκε μπροστά, τα κενά στα μετόπισθεν ήταν πολλά και στο 89’ η Αυστρία σφράγισε το τρίποντο. Ο Αρναούτοβιτς πέρασε τον Ντιμιτρόφσκι, διαμόρφωσε το 3-1.

Αυστρία: Μπάχμαν, Λάινερ, Ντράγκοβιτς (46' Λάινχαρτ), Χιντερέγκερ, Ούλμερ, Μπαουμγκάρντνερ (58' Γκρέγκοριτς), Λάιμερ (90' Μπαουμγκαρτλινγκερ), Σλάγκερ (90' Ιλσάνκερ), Αλάμπα, Ζάμπιτσερ, Κάλαϊτζιτς (59' Αρναούτοβιτς)

Βόρεια Μακεδονία: Ντιμιτριέφσκι, Νικολόφ (63' Μπεϊτουλάι), Ριστόφσκι, Βελκόφσκι, Μούσλιου (86' Ριστόφσκι), Αλιόσκι, Μπάρντι (82' Τριχόφσκι), Αντέμι, Ελμάς, Πάντεφ, Τραϊκόφσκι

Ολλανδία - Ουκρανία 3 - 2

Η Ουκρανία επέστρεψε από το 2-0 μέσα σε ένα 4λεπτο στο φινάλε, αλλά η Ολλανδία ήταν ανώτερη και δικαιώθηκε με την καρφωτή κεφαλιά του Ντούμφριζ στο 85', παίρνοντας σπουδαίο τρίποντο στο Άμστερνταμ (3-2) για την πρωτιά στον όμιλο. Ο Ντένζελ Ντάμφρις έκανε την καλύτερη εμφάνιση του Euro 2020 μέχρι στιγμής, πρωταγωνιστώντας στη δημιουργία δύο γκολ της Ολλανδίας. Παίζοντας ως δεξί φουλ μπακ, ο Ντάμφρις πρωταγωνίστησε στη δημιουργία των πρώτων δύο γκολ, βρέθηκε μέσα σε αρκετές ευκαιρίες και στο τέλος σημείωσε και το 3-2, ύστερα από το αρχικό σοκ εξαιτίας της ισοφάρισης των Ουκρανών με δύο γκολ σε 4 λεπτά.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολλανδία: Στεκέλενμπουργκ, Ντούμφρις, Τίμπερ (88' Φέλτμαν), Ντε Φράι, Μπλιντ (64' Άκε), Φαν Άανχολτ (64' Βάινταλ), Ντε Ρόον, Βαϊνάλντουμ, Ντε Γιονγκ, Βέχορστ (88' Ντε Γιονγκ), Ντεπάι (90' Μάλεν).

Ουκρανία: Μπούσχαν, Καραβάεβ, Ζαμπάρνι, Ματβιγένκο, Μικολένκο, Ζιντσένκο, Μαλινόβσκι, Σιντόρτσουκ, Γιαρμόλενκο, Ζούμπκοβ (13' Μάρλος, 65' Σαπαρένκο), Γιάρεμτσουκ.