H Iταλία ύστερα από έναν συναρπαστικό τελικό αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης, καθώς επιβλήθηκε στα πέναλτι 3-2 της Αγγλίας στο Γουέμπλεϊ, στον τελικό του EURO 2020. Ο κανονικός αγώνας και η παράταση ολοκληρώθηκαν με τις δύο ομάδες ισόπαλες, 1-1. Η Αγγλία προηγήθηκε με τον Λουκ Σο στο 2' και στο 67' ο Μπονούτσι έφερε το ματς στα ίσια.

Ο Τζίτζι Ντοναρούμα έπιασε τρία πέναλτι, διέλυσε τα όνειρα των Αγγλων και το ποδόσφαιρο αντί για το σπίτι τους, πηγαίνει στη Ρώμη.

Η Ιταλία μετά από 53 χρόνια στέφθηκε και πάλι πρωταθλήτρια Ευρώπης και ταυτόχρονα για 34ο σερί ματς αήττητη, πλησιάζοντας το απόλυτο ρεκόρ των 35 νικών που έχουν η Βραζιλία (1993-1996) και η Ισπανία (2007-2009). Η Αγγλία είχε την ευκαιρία να πανηγυρίσει στο «σπίτι» της μετά από 55 ολόκληρα χρόνια, και την κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αλλά και πάλι θα χρειαστεί να περιμένει για τον πρώτο της τίτλο από το 1966 και μετά σε κορυφαία διοργάνωση.

Το 1-1 στο 90λεπτο δεν άλλαξε και ο τελικός πήγε στην παράταση. Ούτε στο επιπλέον μισάωρο άλλαξε κάτι, με τους Αγγλους να βγαίνουν κάπως περισσότερο από την άμυνά τους, αλλά να μην μπορούν να... βρεθούν στην επίθεση. Οι Ιταλοί από την πλευρά τους εμφάνισαν σημάδια κόπωσης και προτίμησαν να διαφυλάξουν τα νώτα τους από το να ψάξουν για το γκολ της νίκης.

Τα πέναλτι ήταν το φυσικό επακόλουθο του τελικού. Εκεί, όπως συνέβη και στον ημιτελικό με την Ισπανία, έλαμψε το άστρο του Τζανλουΐτζι Ντοναρούμα. Ο γκολκίπερ της Εθνικής Ιταλίας απόκρουσε τα πέναλτι των Σάντσο και Σάκα, ο Ράσφορντ σημάδεψε το δοκάρι και οι δύο επεμβάσεις του Πίκφορντ στις εκτελέσεις των Μπελότι και Ζορζίνιο δεν ήταν αρκετές για τα «Τρία Λιοντάρια»