Αθλητισμός
LIVE: ΑΝΑΝΕΩΘΗΚΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πρόγραμμα για την Πέμπτη 29 Ιουλίου - Οι ελληνικές συμμετοχές

Μεγάλες οι προσδοκίες για την Ελλάδα από την 7η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων - Ελπίδες για μετάλλια, προκρίσεις και κρίσιμες αναμετρήσεις

Πηγή: Associated Press
Πηγή: Associated Press

Η συμμετοχή της Χριστίνας Μπούρμπου και της Μαρίας Κυρίδου στον τελικό της δίκωπου γυναικών στην κωπηλασία ξεχωρίζει από τις ελληνικές παρουσίες στο πρόγραμμα της 7ης ημέρας των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Διαβάστε επίσης: Ολυμπιακοί Αγώνες: Προκρίθηκαν στα προημιτελικά στο διπλό Τσιτσιπάς και Σάκκαρη

Στην σκοποβολή η Άννα Κορακάκη ξεκινάει στα προκριματικά για το σπορ πιστόλι 25 μέτρων γυναικών, προκειμένου να διεκδικήσει ακόμη ένα μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα, ενώ ο Στέφανος Τσιτσιπάς και η Μαρία Σάκκαρη θα διεκδικήσουν την πρόκρισή τους στα ημιτελικά του μεικτού διπλού στο τένις, μπαίνοντας με νίκη επί των Αυστραλών Μπάρτι και Πιρς στη «ζώνη» των μεταλλίων.

Παράλληλα η εθνική πόλο ανδρών αντιμετωπίζει την αδύναμη Ιαπωνία, μία νίκη όμως ιδιαίτερα σημαντική για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Aναλυτικά το πρόγραμμα των αθλητών και αθλητριών τη χώρας μας για την Πέμπτη, 29 Ιουλίου:

Κολύμβηση
4Χ100 Μικτή ατομική: Προκριματικές σειρές (14:27): Συμμετοχή εθνικής ομάδας (2η σειρά)

Τένις
Προημιτελικοί μεικτού (3ο ματς στη σειρά στο Court 2) - Μαρία Σάκκαρη/Στέφανος Τσιτσιπάς εναντίον Άσλεϊ Μπάρτι/Τζον Πιρς (Αυστραλία)

Ιστιοπλοΐα

  • RS:X Ανδρών: Ιστιοδρομίες 10-12 (09:20): Βύρωνας Κοκκαλάνης
  • RS:X Γυναικών: Ιστιοδρομίες 10-12 (07:05): Κατερίνα Δίβαρη
  • Laser Radial Γυναικών: Ιστιοδρομίες 7-8 (06:15): Βασιλεία Καραχάλιου
  • Finn Ανδρών: Ιστιοδρομίες 5-6 (08:35): Ιωάννης Μιτάκης
  • 470 Ανδρών: Ιστιοδρομίες 3-4 (09:05): Παναγιώτης Μάντης - Παύλος Καγιαλής
  • 470 Γυναικών: Ιστιοδρομίες 3-4 (06:05): Αιμιλία Τσουλφά - Αριάδνη Σπανάκη

Πόλο

Αγώνας Α' ομίλου (12:20): Ελλάδα - Ιαπωνία

Σκοπόβολη

Σπορ πιστόλι γυναικών 25m - Προκριματικά: Βολές ακριβείας (03:00): Άννα Κορακάκη

Κωπηλασία

Μονό σκιφ γυναικών: Ημιτελικοί για θέσεις 1-12 (04:30): Αννέτα Κυρίδου
Μονό σκιφ ανδρών: Ημιτελικοί για θέσεις 1-12 (05:10) Στέφανος Ντούσκος
Δίκωπος γυναικών (03:30): Τελικός Α (Θέσεις κατάταξης 1-6) - Χριστίνα Μπούρμπου - Μαρία Κυρίδου


Τοξοβολία

Διάρκεια αγώνων: 10:00 - 12:40

  • Ατομικό γυναικών: Φάση των «64» (06:32): Ευαγγελία Ψάρρα εναντίον της Τσιά-Εν Λιν (Ταϊπέι)
  • Ατομικό γυναικών: Φάση των «32»: Ευαγγελία Ψάρρα (εφόσον προκριθεί)

Google NewsΑκολουθήστε το reader.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

TAGS
#Ολυμπιακοί Αγώνες #πρόγραμμα #Τόκιο