Μενού
  • Α-
  • Α+

Αρκετές είναι οι ελπίδες της Ελλάδας για το πρώτο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο την Παρασκευή, 30 Ιουλίου, σύμφωνα με το πρόγραμμα της 9ης ημέρας της διοργάνωσης. Πιο συγκεκριμένα τα ελληνικά χρώματα θα εκπροσωπήσουν δέκα συμμετοχές με τον τελικό του Στέφανου Ντούσκου (κωπηλασία, μονό σκιφ) και τον πιθανό τελικό της Άννας Κορακάκη (σπορ πιστόλι 25μ.) να ξεχωρίζουν.

Διαβάστε επίσης: Γυμναστής Τσιτσιπά για Τόκιο: Απέτυχε η Ιαπωνία- Η διαμονή είναι άθλια και όχι δίκαιη για όλες τις χώρες

Επίσης, στην πρώτη ημέρα του στίβου η Ελλάδα ξεκινάει με δύο συμμετοχές. Στο πρωινό πρόγραμμα η Ραφαέλα Σπανουδάκη θα αγωνιστεί στα προκριματικά των 100μ γυναικών ενώ στο απογευματινό η Βούλα Παπαχρήστου στο τριπλούν.

Εξάλλου πρεμιέρα στα ατομικά αγωνίσματα κάνει ο Κριστιάν Γκολομέεβ στα 50μ ελεύθερο στην κολύμβηση ενώ Μάντης-Καγιαλής, Τσουλφά-Σπανάκη και Βασιλεία Καραχάλιου συνεχίζουν στα αγωνίσματά τους στην ιστιοπλοΐα.

Δείτε παρακάτω αναλυτικά το πρόγραμμα των Ελλήνων για την Παρασκευή 30 Ιουλίου:

  • 100μ. γυναικών: Πρώτος προκριματικός γύρος (06:15): Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΕΡΤ2)
  • Τριπλούν γυναικών: Προκριματικός γύρος (13:05): Βούλα Παπαχρήστου (ΕΡΤ2)
  • 50μ. ελεύθερο ανδρών: Προκριματικές σειρές (13:18): Κριστιάν Γκολομέεβ (9η σειρά) (ΕΡΤ3)
  • 4X100μ. μεικτό ανδρών: Προκριματική σειρά (15:15): Ελλάδα (2η σειρά) (ΕΡΤ3)
  • Σπορ πιστόλι γυναικών 25m: Προκριματικός (03:00): Άννα Κορακάκη (ΕΡΤ1)
  • Σπορ πιστόλι γυναικών 25m: Τελικός (08:00): Άννα Κορακάκη (εφόσον προκριθεί) (ΕΡΤ2)
  • Laser Radial Γυναικών: Ιστιοδρομίες 9-10 (06:05): Βασιλεία Καραχάλιου (ΕΡΤ3)
  • 470 Ανδρών: Ιστιοδρομίες 5-6 (06:05): Παναγιώτης Μάντης – Παύλος Καγιαλής
  • 470 Γυναικών: Ιστιοδρομίες 5-6 (06:15): Αιμιλία Τσουλφά – Αριάδνη Σπανάκη
  • Μονό σκιφ γυναικών (03:05): Τελικός B (Θέσεις κατάταξης 7-12): Αννέτα Κυρίδου (ΕΡΤ1)
  • Μονό σκιφ ανδρών (03:45): Τελικός Α (Θέσεις κατάταξης 1-6): Στέφανος Ντούσκος (ΕΡΤ1)

Το αναλυτικό πρόγραμμα μεταδόσεων από την ΕΡΤ για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

1:40 ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

-Στις 3:05 ο μικρός τελικός για την Αννέτα Κυρίδου

-Στις 3:45 ο τελικός για τον Στέφανο Ντούσκο

3:00 ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ: 25Μ ΠΙΣΤΟΛΙ

-Προκριματικά με συμμετοχή της Άννας Κορακάκη

5:00 ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΗΠΑ, ΒΟΛΕΪ

3:00 ΣΤΙΒΟΣ, 1Η ΗΜΕΡΑ ΠΡΩΙ

-Πρώτος προκριματικός γύρος (06:15): Ραφαέλα Σπανουδάκη

7:00 ΤΡΑΜΠΟΛΙΝΟ, ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

9:00 ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΑΝΔΡΩΝ, ΤΕΝΙΣ

13:00 ΣΤΙΒΟΣ, 1Η ΗΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ

-ΣΤΙΒΟΣ, ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ

15:00 ΤΕΛΙΚΟΣ ΑΝΔΡΩΝ, ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

16:30 ΤΕΛΙΚΟΣ ΤΡΑΜΠΟΛΙΝΟΥ

3:00 ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ, BEACH VOLLEY

4:30 ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, ΤΕΛΙΚΟΙ 7Η ΗΜΕΡΑ

6:00 ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ:

-Βασιλεία Καραχάλιου (6:05) για τις ιστιοδρομίες 9-10 στο Laser Radial Γυναικών

8:00 ΓΑΛΛΙΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ, ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

11:00 ΠΥΓΜΑΧΙΑ: Α’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΣΕ 69, 75 ΚΑΙ 91 ΚΙΛΑ

13:00 ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ 7Η ΗΜΕΡΑ

15:35 ΡΩΣΙΑ – ΓΑΛΛΙΑ, ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ

7:00 ΤΡΑΜΠΟΛΙΝΟ: ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ & ΤΕΛΙΚΟΣ

9:10 ΗΠΑ – ΡΩΣΙΑ, ΠΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

11:00 ΠΥΓΜΑΧΙΑ: Α’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΣΕ 69, 75 ΚΑΙ 91 ΚΙΛΑ

14:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΗΠΑ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΕΡΤSPORTS 2

7:40 ΗΠΑ – ΙΑΠΩΝΙΑ, ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

9:40 ΤΕΝΙΣ: ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΟΣ ΔΙΠΛΟΥ ΑΝΔΡΩΝ