Αθλητισμός
LIVE: ΑΝΑΝΕΩΘΗΚΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ

Στέφανος Τσιτσιπάς: Εκτός τελικού στο Σινσινάτι Όπεν - Ανατροπή και νίκη Ζβέρεφ

Παρότι ο Στέφανος Τσιτσιπάς έφτασε μια ανάσα από τη νίκη-πρόκριση στον τελικό του Western & Southern Open, που γίνεται στο Σινσινάτι των ΗΠΑ, ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ έκανε την ανατροπή

(Πηγή: Associated Press)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ύστερα από συγκλονιστικό ματς έχασε δική του πρόκριση από τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ στο Σινσινάτι Όπεν. Ο Ελληνας τενίστας έχασε το πρώτο σετ, ισοφάρισε και προηγήθηκε με 4-1 στο τρίτο, αλλά ηττήθηκε στο τάι μπρέικ μετά από 2 ώρες και 41 λεπτά (4-6, 6-3, 6-7) με τον Ζβέρεφ να παίζει στον τελικό με τον Αντρέι Ρούμπλεφ.

Στο τελευταίο και καθοριστικό σετ, όλα έδειχναν πως ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα το κατακτούσε εύκολα αφού προηγήθηκε με 1-4 και 3-5, αλλά ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ όχι μόνο διατήρησε το σερβίς του αλλά έκανε και μπρέικ στον Έλληνα τενίστα, κάνοντας το 5-5. Εν τέλει, η κατάσταση πήγε στο 6-6 και ύστερα από ένα δραματικό τάι μπρέικ, ο Γερμανός έκανε το 7-6 και το 2-1 σετ και με επική ανατροπή πήρε την πρόκριση για τον τελικό (22/08, 23:30, ώρα Ελλάδας) στον οποίο θα αντιμετωπίσει τον Ρώσο Αντρέι Ρούμπλεφ.

Google NewsΑκολουθήστε το reader.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο.