Νίκη για τον Ολυμπιακό με 3-2 επί του ΠΑΣ Γιάννινα και του Παναθηναϊκού επί του Αρη με 1-0 επεφύλασσε η 6η αγωνιστική των play off της Super League. Ταυτόχρονα το ντέρμπι ΠΑΟΚ – ΑΕΚ δεν είχε νικητή αφού έληξε στο 1-1.

Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα 3-2

Ένα γκολ του Ρόνι Λόπες στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε στον Ολυμπιακό δραματική νίκη με 3-2 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στο «Γ. Καραϊσκάκης», για την 6η αγωνιστική των play off της Super League. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 2-0 με τους Ελ Αραμπί (6΄) και Ροντρίγκες (43΄), αλλά η ηπειρωτική ομάδα απάντησε με τον Περέα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους και τον Σνάιντερ στο 80΄, πριν «μιλήσει» ο Πορτογάλος, που έφερε τους Πειραιώτες πιο κοντά στον τίτλο.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Μπα, Παπασταθόπουλος, Βρουσάι, Καρβάλιο (83΄ Τικίνιο), Μπουχαλάκης (56΄ Μ. Καμαρά), Εμβιλά (83΄ Κούντε), Μασούρας (73΄ Λόπες), Ελ Αραμπί, Ροντρίγκες (83΄ Βαλμπουενά)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Πίρσμαν, Κάργας, Εραμούσπε, Λιάσος (38΄ Σάλιακας), Στάνκο, Καραχάλιος, Σνάιντερ (85΄ Οικονομόπουλος), Γκαρντάβσκι, Ντομίνγκεθ (62΄ Λώλης), Περέα

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)

Παναθηναϊκός – Αρης 1-0

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 1-0 τον Άρη στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των play off, προσπέρασε τους «κιτρινόμαυρους» κι αναρριχήθηκε για πρώτη φορά φέτος στην 3η θέση της βαθμολογίας της Super League. Ο Σένκεφελντ λίγο πριν το ημίωρο σημείωσε το «χρυσό» γκολ για τους «πράσινους», που είχαν και δοκάρι με τον Παλάσιος. Ο Άρης αναγκάστηκε να παίξει για ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Αμπουμπακάρ Καμαρά με δύο κίτρινες σε διάστημα τριών λεπτών.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Βιγιαφάνιες (81’ Κουρμπέλης), Παλάσιος (81’ Βιτάλ), Γκατσίνοβιτς (30’ λ.τρ. Αλεξανδρόπουλος), Αϊτόρ (89’ Χατζηγιοβάνης), Ιωαννίδης (89’ Καρλίτος).

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα (84’ Σούντγκρεν), Σάσα (31’ λ. τρ. Ιτούρμπε), Ματίγια, Ντουκουρέ (62’ Εντιαγιέ), Μαντσίνι (84’ Ματέο Γκαρσία), Μπρούνο Γκάμα (62’ Πάλμα), Αμπ. Καμαρά.

Διαιτητής: Αλιγιάρ Αγκάγιεφ (Αζερμπαϊτζάν)

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 1-1

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι των «Δικεφάλων» στην Τούμπα, σε μια «μονομαχία» που χαρακτηρίστηκε από τις πολλές και σημαντικές ευκαιρίες που έχασε η ΑΕΚ, από τις πολλές κίτρινες κάρτες που έδειξε ο Βούλγαρος διαιτητής Καμπάκοφ, αλλά και από το εκτεταμένο ροτέϊσον του ΠΑΟΚ που ξεκούρασε πολλούς από τους βασικούς του παίκτες. Στο 6ο μόλις λεπτό ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με γκολ του Τσόλακ και σουτ από την περιοχή μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Σάστρε και τυφλή απόκρουση του Τζαβέλλα. Tο γκολ όμως μετά από τον έλεγχο του VAR ακυρώθηκε καθώς η μπάλα φάνηκε πως βρήκε το δεξί χέρι του Κροάτη επιθετικού.

Στο 15΄η Ενωση εκμεταλλευόμενη τις αδυναμίες στη συγκρότηση του ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με τον Αμραμπάτ σε μία φάση που ο σκόρερ πάσαρε στον Χατζισαφί ο τελευταίος πέρασε τον Τέϊλορ και γύρισε στον Κριχόβιακ μέσα στην περιοχή, αυτός μεταβίβασε στον Αμραμπατ και ο Μαροκινός με δεξί σουτ νίκησε τον Πασχαλάκη για το 0-1. Ο ΠΑΟΚ δεν ολιγώρησε, αντεπιτέθηκε και στο 26' βρήκε τρόπο να ισοφαρίσει με τον Τσόλακ με ένα ωραίο σουτ στην γωνία του Στάνκοβιτς μετά από πάσα του Μουργκ που ξεκίνησε από λάθος του Τσούμπερ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ (68' Λύρατζης), Βαρέλα (46' Ινγκασον), Μιχάι, Σάστρε, Σοάρες (74' Κούρτιτς), Σβαμπ, Μουργκ, Μιτρίτσα (82' Ακπομ), Α. Ζίβκοβιτς και Τσόλακ (82' Ολιβέϊρα).

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Κριχόβιακ, Μάνταλος (86' Φρανσόν), Γκαρσία, Τσούμπερ και Άμραμπατ (92' Ανσαριφάρντ).

Διαιτητής: Γκιόργκι Καμπάκοφ (Βούλγαρος)