Η Αυστραλία πανηγυρίζει την έκτη παρουσία της σε Μουντιάλ καθώς νίκησε (5-4) στα πέναλτι και απέκλεισε στο μπαράζ το Περού και... έκλεισε εισιτήριο για τα γήπεδα του Κατάρ. Ενα εισιτήριο που φέρει την υπογραφή ενός παίκτη που μπήκε αλλαγή στο 120' και κατάφερε να αναδειχθεί σε ποδοσφαιρικό ήρωα για τη χώρα του. Του Aντριου Ρέντμεϊν!

Επειτα από 90 λεπτά κανονικού αγώνα και άλλα 30 στην παράταση, Αυστραλία και Περού έμειναν ισόπαλες δίχως σκορ με τον «τελικό» πρόκρισης στο Μουντιάλ να οδηγείται στα πέναλτι. Εκεί ο Αγγλος τεχνικός της Αυστραλίας, Γκράχαμ Άρνολντ, έκανε μια κίνηση στρατηγικής που ξένισε πολλούς αλλά έμελε να τον οδηγήσει στην επιτυχία.

Πριν από την έναρξη της διαδικασίας των πέναλτι προχώρησε σε αλλαγή τερματοφύλακα περνώντας στο γήπεδο τον 33χρονο Aντριου Ρέντμεϊν, έναν ποδοσφαιριστή που πριν από σχεδόν δύο δεκαετίες έφτασε να κοντά στο να υπογράψει στην Αρσεναλ (που εν τέλει απέκτησε τον 15χρονο τότε Βόιτσεχ Σέσνι) και τελικά πέρασε όλη του την καριέρα στην Αυστραλία.

Ο Ρέντμεϊν, λοιπόν, φόρεσε τα γάντια του για τη διαδικασία των πέναλτι και κάπου εκεί άρχισε να δίνει το σόου του. Σε κάθε εκτέλεση πέναλτι από τους παίκτες του Περού έστηνε τον δικό του χορό πάνω στην γραμμή του τέρματος ώστε να τους αποπροσανατολίσει. Στην αρχή δεν είχε επιτυχία, καθώς παρότι έπεφτε στη σωστή γωνία δεν κατάφερε να αποκρούσει την μπάλα. Στο έκτο, όμως, πέναλτι που εκτέλεσαν οι Λατινοαμερικάνοι ο Ρέντμεϊν «ψάρεψε» τον Βαλέρα, σταμάτησε την μπάλα και έστειλε την ομάδα του στο Παγκόσμιο Κύπελλο ποδοσφαίρου!