Το εμπόδιο της Σλόαν Στίβενς προκάλεσε άγχος στη Μαρία Σάκκαρη στην πρεμιέρα της στο τουρνουά του Τορόντο, ωστόσο, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια βρήκε σιγά σιγά ρυθμό στο ματς και προκρίθηκε στις 16 του Open. Επικράτησε με 2-1 σετ (6-2, 4-6, 6-2) και στον επόμενο γύρο θα παίξει είτε με την Ανισίμοβα, είτε με την Πλίσκοβα.

Η Σάκκαρη ξεκίνησε δυνατά το ματς, είχε εξαιρετικό σερβίς και καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες την Στίβενς. Στο δεύτερο όμως, έχασε το ρυθμό της και την ψυχραιμία της, έκανε πολλά αβίαστα λάθη κι έβαλε την Σλόαν Στίβενς ξανά στη διεκδίκηση της νίκης. Ομως στο τρίτο η Σάκκαρη ήταν ψύχραιμη, πήρε ένα κρίσιμο game κάνοντας break στο σερβίς της Στίβενς κι όλα εξελίχθηκαν ομαλά. Υστερα από 2 ώρες και 9 λεπτά, η Σάκκαρη πήρε τη νίκη-πρόκριση και περιμένει να μάθει την αντίπαλό της στον επόμενο γύρο.

The referenced media source is missing and needs to be re-embedded.