Μενού
  • Α-
  • Α+

Το Ευρωμπάσκετ 2022 ξεκινάει από αύριο Πέμπτη 1η Σεπτεμβρίου σε δύο πόλεις και άλλες δύο στις 2/9 και η ΕΡΤ θα βρίσκεται εκεί για να μεταδώσει όχι μόνο τις προσπάθειες της Ελλάδας του Γιάννη Αντετοκούνμπο, αλλά και των υπολοίπων 23 ομάδων που λαμβάνουν μέρος στην σπουδαία αυτή διοργάνωση. Ετσι, για τις επόμενες 18 μέρες (1-18 Σεπτεμβρίου) η ΕΡΤ θα βρεθεί στα γήπεδα στο Μιλάνο, την Τιφλίδα, την Κολονία, την Πράγα και στη συνέχεια από το Βερολίνο για τα νοκ - άουτ ματς που θα οδηγήσουν στον τελικό και τον νέο πρωταθλητή Ευρώπης.

Διαβάστε ακόμη: Στρατηγική συνεργασία του Ερρίκος Ντυνάν με την Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης

Η ΕΡΤ έχει τα τηλεοπτικά δικαιώματα της διοργάνωσης και παρακάτω θα διαβάσετε τον πλήρη τηλεοπτικό οδηγό για το Ευρωμπάσκετ 2022 ώστε να προσαρμόσετε το πρόγραμμά σας και να μη χάσετε ούτε λεπτό από την αγωνιστική δράση και το θέαμα.

Δείτε το πλήρες πρόγραμμα των αγώνων:

Πέμπτη, 1 Σεπτεμβρίου

14:30 Ισπανία - Βουλγαρία, ΕΡΤ3

18:15 Σλοβενία - Λιθουανία, ΕΡΤ1

20:00 Βέλγιο - Γεωργία, ΕΡΤ3

21:30 Γαλλία - Γερμανία, ΕΡΤ1

00:30 Σλοβενία - Λιθουανία, ΕΡΤ1 (επαν.)

Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου

12:00 Τουρκία - Μαυροβούνιο, ΕΡΤ (μαγν.)

15:15 Ουκρανία - Μεγάλη Βρετανία, ΕΡΤ3

18:00 Κροατία - Ελλάδα, ΕΡΤ1

22:00 Ιταλία - Εσθονία, ΕΡΤ1

01:00 Κροατία - Ελλάδα, ΕΡΤ1 (επαν.)

Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου

12:00 Κροατία - Ελλάδα, ΕΡΤ3 (επαν.)

15:15 Μεγάλη Βρετανία - Κροατία, ΕΡΤ3

18:00 Εσθονία - Ουκρανία, ΕΡΤ1

18:45: Λιθουανία - Γαλλία, ERT Sports

20:00 Γεωργία - Ισπανία, ΕΡΤ3

22:00 Ελλάδα - Ιταλία, ΕΡΤ1

01:00 Ελλάδα - Ιταλία, ΕΡΤ1 (επαν.)

Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου

12:00 Λιθουανία - Γαλλία, EΡΤ3 Ι (επαν.)

15:30 Λιθουανία - Γερμανία, ΕΡΤ3

17:15 Ισπανία - Βέλγιο, ΕΡΤ1

18:45 Σλοβενία - Βοσνία, ΕΡΤ3

21:30 Γαλλία - Ουγγαρία, ΕΡΤ3

01:00 Λιθουανία - Γερμανία, ΕΡΤ1 (επαν.)

Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου

11:00 Τουρκία - Γεωργία, ΕΡΤ3 (μαγν).

15:15 Κροατία - Εσθονία, ΕΡΤ3

18:00 Μεγάλη Βρετανία - Ελλάδα, ΕΡΤ1

22:00 Ουκρανία - Ιταλία, ΕΡΤ1

22:00 Σερβία - Φινλανδία, ΕΡΤ3

01:00 Ελλάδα - Μ. Βρετανία, ΕΡΤ1 (επαν.)

Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου

15:15 Εσθονία - Μεγάλη Βρετανία, ΕΡΤ3

18:00 Ελλάδα - Ουκρανία, ΕΡΤ1

20:00 Γεωργία - Βουλγαρία, ΕΡΤ3

22:00 Ιταλία - Κροατία, ΕΡΤ1

22:00 Ισραήλ - Σερβία, ERT Sports

02:00 Ελλάδα - Ουκρανία, ΕΡΤ1 (επαν.)

Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου

11:00 Ισραήλ - Σερβία, ΕΡΤ3, (μαγν.)

14:30 Τουρκία - Ισπανία, ΕΡΤ3

16:30 Λιθουανία - Βοσνία (σε live delay μιας ώρας), ΕΡΤ3

18:15 Γαλλία - Σλοβενία, ΕΡΤ1

21:30 Ουγγαρία - Γερμανία, ΕΡΤ3

00:30 Γαλλία - Σλοβενία, ΕΡΤ1 (επαν.)

Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου

11:00 Γεωργία - Μαυροβούνιο, ΕΡΤ3 (μαγν.)

15:15 Κροατία - Ουκρανία, ΕΡΤ3

18:00 Εσθονία - Ελλάδα, ΕΡΤ1

21:30 Μεγ. Βρετανία - Ιταλία, ErtSports

22:00 Σερβία - Πολωνία, ΕΡΤ1

02:00 Εσθονία - Ελλάδα, ΕΡΤ1 (επαν.)

Συνοπτικά οι όμιλοι:

Α: Γεωργία, Ισπανία, Μαυροβούνιο, Βέλγιο, Τουρκία, Βουλγαρία.

Β: Σλοβενία, Γερμανία, Γαλλία, Λιθουανία, Βοσνία, Ουγγαρία

Γ: Ελλάδα, Ιταλία, Κροατία, Εσθονία, Μεγ. Βρετανία, Ουκρανία

Δ: Σερβία, Πολωνία, Τσεχία, Ισραήλ, Φιλανδία, Ολλανδία

Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου

13:00 Αγώνας για τη φάση των «16» (2Β - 3Α), ΕΡΤ3

15:45 Αγώνας για τη φάση των «16» (1Α - 4Β), ΕΡΤ1

19:00 Αγώνας για τη φάση των «16» (1Β - 4Α), ΕΡΤ3

21:45 Αγώνας για τη φάση των «16» (2Α - 3Β), ΕΡΤ1

Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου

13:00 Αγώνας για τη φάση των «16» (1Γ - 4Δ), ΕΡΤ3

15:45 Αγώνας για τη φάση των «16» (2Δ  - 3Γ), ΕΡΤ1

19:00 Αγώνας για τη φάση των «16» (2Γ - 3Δ), ΕΡΤ1

21:45 Αγώνας για τη φάση των «16» (1Δ - 4Γ), ΕΡΤ3

*Στα προημιτελικά και ημιτελικά, αν παίζει η Εθνική Ελλάδος, θα μεταδοθεί από την ΕΡΤ1

Τρίτη 13 Σεπτεμβρίου

18:15 Προημιτελικός, ΕΡΤ3

21:30 Προημιτελικός, ΕΡΤ3

Τετάρτη 14 Σεπτεμβρίου

18:15 Προημιτελικός, ΕΡΤ3

21:30 Προημιτελικός, ΕΡΤ3

Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου

18:15 Ημιτελικός, ΕΡΤ3

21:30 Ημιτελικός, ΕΡΤ3

Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου

18:15 Μικρός τελικός, ΕΡΤ3

21:30 Τελικός, ΕΡΤ1